Home PagePorady prawne0,26 mg/dm3 to wykroczenie

0,26 mg/dm3 to wykroczenie

Adwokat Anna Konrady- 2019-06-21 -
3 Komentarze

Kolejny raz wracam do tematu prowadzenia samochodu po wpływem alkoholu, tym razem jednak wiadomość może być dla czytelników pozytywnym zaskoczeniem. Powszechnie wiadomo, że za przestępczą jazdę po alkoholu kodeks karny uważa zgodnie z art. 178a § 1 k.k. w zw. z art. 115 § 16 k.k.: stan, w którym zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość. Kierowca, dzięki pomocy adwokata z naszej kancelarii dowiódł przed sądem, że stężenie 0,26 mg na dm3, wcale przestępstwem nie jest, ale wykroczeniem.

W wyroku z dnia 21 maja 2019, Sąd Rejonowy Poznań – Grunwald i Jeżyce w Poznaniu w sprawie III K 1269/18, nie zgodził się ze stanowiskiem prokuratora, że w sprawie „Pana R.” 0,26 mg oznacza przestępstwo i przyjął optykę obrońcy, że mamy do czynienia z wykroczeniem. Dzięki temu „Pan R.” uniknął co najmniej 3 lat zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, dostał tylko 11 miesięcy, co pozwoli mu odzyskać prawo jazdy bez potrzeby zdawania egzaminu państwowego. Obwiniony poza tym uniknął obowiązku zapłaty co najmniej 5.000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Poszkodowanym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Nie ma żadnej gwarancji, że w każdym przypadka takie stężenie także pozwoli zakończyć sprawie korzystnie dla klienta, gdyż dużo zależy od zgromadzonego materiału dowodowego. Niemniej jeśli nie jest on zbyt obszerny, to z uwagi na błąd statystyczny urządzenia mierniczego do badania poziomu alkoholu, należy interpretować wyniki korzystnie dla sprawcy. Nawet jeśli przestępstwa nie uda się zakwestionować, można z pomocą adwokata powalczyć o możliwość warunkowego umorzenia postępowania, co także pozwala skrócić realny czas zakazu prowadzenia pojazdów.

Noel_Bauza / Pixabay

3 myśli na temat “0,26 mg/dm3 to wykroczenie”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *