Home PagePorady prawneAlimenty – jak ustalić ich wysokość? Praktyczne wskazówki od adwokata z Jarocina

Alimenty – jak ustalić ich wysokość? Praktyczne wskazówki od adwokata z Jarocina

Kancelaria adwokacka w Jarocinie- 2025-04-04

Alimenty – jak ustalić ich wysokość? Praktyczne wskazówki od adwokata z Jarocina

Adwokat Anna Konrady- Adwokat w Jarocinie wraz z wspolnikami radcą prawnym Bartoszem Kowalakiem i radca prawnym Joanną Jędrzejewską

 

Kiedy przysługują alimenty i komu?

Alimenty to temat, który w mojej kancelarii przy Alei Niepodleglosci pojawia się niemal codziennie. Przyznam, że chociaż jestem adwokatem od lat, sprawy alimentacyjne wciąż bywają emocjonujące – chodzi przecież o dobro dzieci, a jednocześnie o pieniądze, czyli dwie kwestie, które potrafią rozpalić emocje do czerwoności.

Komu właściwie przysługują alimenty? Prawo jest tu dość jasne, ale w praktyce różnie bywa. Najczęściej chodzi o:

  • dzieci wobec rodziców (to najczęstszy przypadek w Jarocinie i okolicach)
  • małżonków względem siebie
  • innych członków rodziny w pewnych sytuacjach

W mojej kancelarii w Jarocinie często słyszę pytania o to, czy alimenty “zawsze” trzeba płacić. Brzmi prosto, ale w praktyce to skomplikowane. Pamiętam klienta, który przyszedł zdenerwowany i mówi: “Ona ma nowego partnera, a ja mam dalej płacić?”. No i tu zaczyna się prawnicza analiza.

Ile wynoszą alimenty – czyli “magiczna” kwota

Najczęstsze pytanie w sprawach alimentacyjnych? “Pani mecenas, ile to bedzie?”. To pytanie zadawane jest zawsze z napięciem w głosie. Swoją drogą, to ciekawa historia, jak ludzie wyobrażają sobie, że istnieje jakaś tabela alimentacyjna z konkretnymi kwotami.

Rzeczywistość jest inna. W praktyce adwokata Anny Konrady sprawa wygląda tak:

Kwotę alimentów ustala się zawsze indywidualnie, biorąc pod uwagę:

  • uzasadnione potrzeby uprawnionego (dziecka)
  • możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego (rodzica)

To brzmi sztywno, ale w Jarocinie takie rzeczy się zdarzają – przychodzi rodzic i przedstawia mi kilkustronicowy wykaz wydatków na dziecko, od butów po zajęcia z hiszpańskiego.

Z praktyki adwokata: jak sądy ustalają wysokość alimentów?

W sądzie w Jarocinie (i nie tylko) widzę, jak to wygląda w praktyce. Sąd bada dokumenty, słucha stron i patrzy na:

  1. Wiek dziecka – im starsze, tym większe potrzeby (nastolatek kosztuje więcej niż maluch)
  2. Stan zdrowia – choroby czy niepełnosprawność zwiększają koszty
  3. Zainteresowania i zdolności – zajęcia dodatkowe to dodatkowe wydatki
  4. Styl życia rodziny przed rozstaniem – tu kryje się pułapka, bo czesto rodzice nagle “ubożeją” na potrzeby sprawy

Mam taki zwyczaj – tłumaczę klientom na przykładach z życia. Raz w sądzie w Kaliszu matka przedstawiła rachunek za prywatną szkołę i zajęcia baletowe. Ojciec twierdził, że to fanaberie. Sąd uznał, że skoro przed rozwodem oboje posyłali córkę do tej szkoły, to był to ich wspólny standard, który powinien być utrzymany.

Alimenty a dochody rodzica – kiedy sąd nie uwierzy w niskie zarobki?

To się w głowie nie mieści, ale takie rzeczy się zdarzają – przedsiębiorca z Gostynia nagle przed sprawą alimentacyjną zaczął wykazywać straty w firmie. Miał piękny dom, dwa samochody, ale twierdził, że ledwo wiąże koniec z końcem.

W kancelarii przy kawie zawsze tłumaczę: sąd nie jest naiwny. W Sądzie Rejonowym w Jarocinie takie sprawy są na porządku dziennym. Sąd patrzy nie tylko na oficjalne zarobki, ale też na:

  • standard życia (mieszkanie, samochód, wakacje)
  • majątek (nieruchomości, oszczędności)
  • nieformalny dochód (prace dorywcze, nierejestrowane)

Co byś zrobił w takiej sytuacji? Moi klienci często nie wiedzą. Dlatego potrzebny jest adwokat w Jarocinie, który pomoże udowodnić faktyczne możliwości zarobkowe drugiej strony.

O spadek czasem się ludzie biją bardziej niż o alimenty

Swoją drogą, ciekawa obserwacja z mojej praktyki – sprawy spadkowe bywają bardziej zacięte niż alimentacyjne. Ale w alimentach często pojawia się argument “a teściowa zapisała mu kamienice w testamencie, niech płaci wyższe alimenty!”.

Zastanawiałeś się, kiedy adwokat w Jarocinie pomoże w sprawie alimentacyjnej? Myślisz, że to proste? No to posłuchaj…

Wskazówki od adwokata – jak przygotować się do sprawy alimentacyjnej?

Lubię mówić klientom, że sprawa alimentacyjna to nie walka, ale dochodzenie do sprawiedliwego rozwiązania. W południowej Wielkopolsce spory alimentacyjne to norma, ale można się do nich dobrze przygotować:

  1. Zbierz dokumenty potwierdzające wydatki na dziecko (rachunki, faktury)
  2. Przygotuj miesięczny budżet rodziny – realny, bez zawyżania
  3. Zgromadź dowody na możliwości zarobkowe drugiego rodzica (umowy, wykaz majątku)
  4. Rozważ ugodę – czasem lepiej dogadać się poza sądem

Klienci z Krotoszyna czy Gostynia często pytają o to, czy warto iść do sądu. Testament był ważny ale rodzina się pokłóciła – to częsta historia. Z alimentami bywa podobnie – można walczyć w sądzie, ale można też spróbować mediacji.

Zmiana wysokości alimentów – kiedy można o nią wnioskować?

Sprawy alimentacyjne to czasem szachy – jeden zły ruch i po wszystkim. Jako adwokat Anna Konrady nieraz widziałam, jak zmiana sytuacji życiowej wpływała na wysokość alimentów.

Kiedy można wnioskować o zmianę alimentów? Gdy zmieni się:

  • sytuacja finansowa rodzica (utrata pracy, awans)
  • potrzeby dziecka (choroba, nowa szkoła)
  • skład rodziny (nowe dzieci)

(przyznam, że to nie zawsze oczywiste nawet dla prawników)

Pamiętam klienta, który przyszedł z kartką i mówi: “To moje wypowiedzenie. Jak teraz z alimentami?”. A potem się zaczęło… Trzeba było wnioskować o zmianę, bo faktycznie stracił możliwość zarobkowania na poprzednim poziomie.

Krótko mówiąc: alimenty to nie kara, to obowiązek

W Jarocinie ludzie czesto myślą o alimentach jak o karze za rozpad związku. Tłumaczę cierpliwie – to nie tak. Kodeks rodzinny mówi o obowiązku rodziców do zapewnienia dziecku odpowiednich warunków życia, ale w praktyce to różnie wygląda.

Obsługuję klientów z Jarocina, Kalisza, Gostynia, Krotoszyna i widzę, że każda sprawa jest inna. Emocje, pretensje, czasem chęć zemsty – to wszystko wpływa na atmosferę spraw alimentacyjnych.

Więc jak ustalić właściwą wysokość alimentów? Wbrew pozorom, to nie jest kwestia szczęścia czy “dobrego sędziego”. To kwestia rzetelnego przedstawienia sytuacji finansowej i potrzeb dziecka. A także – nie bójmy się tego powiedzieć – dobrego adwokata, który pomoże to wszystko uporządkować.


Disclaimer: Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady prawnej. Wykonujac od wielu lat zawod adwokata w Jarocinie wiem, ze kazda sprawa jest indywidualna, dlatego w celu uzyskania szczegolowych informacji zapraszam do kontaktu z moja kancelaria.

Zapraszam do Kancelarii Adwokackiej Anna Konrady:
Adwokat Anna Konrady
Aleja Niepodleglosci 6, 63-200 Jarocin
tel. +48 575 641 021