Home PagePorady prawneAlimenty na dziecko- za jaki okres można się ich domagać?

Alimenty na dziecko- za jaki okres można się ich domagać?

Adwokat Anna Konrady- 2019-02-19 -
5 Komentarzy
Marta Krzyzanowicz
Marta Krzyżanowicz- prawnik w naszej Kancelarii w Jarocinie. Sprawy karne, odszkodowania, sprawy rodzinne

 

Każdy rodzic ma obowiązek ponosić koszty utrzymania swojego dziecka. Stwierdzenie to wydaje się wręcz trywialne. Ilość spraw o alimenty, które toczą się przed różnymi sądami w kraju, w tym przed sądami w Jarocinie, Środzie Wielkopolskiej, Śremie, Pleszewie, Gostyniu, Krotoszynie i Wrześni pokazuje, że kwestia ta nie zawsze jest oczywista. Dochodzi bowiem do głębokiego konfliktu pomiędzy rodzicem, który chciałby płacić mniej i krócej a rodzicem, który na wychowane dziecko chciałby otrzymywać alimenty jak najdłużej i w jak najwyżej kwocie.

Często decyzja o wytoczeniu powództwa o alimenty nie zapada od razu, lecz przez pewien okres (tygodni, miesięcy a niekiedy nawet lat) koszty utrzymania dziecka ponosi tylko jeden z rodziców. Czy można zatem „cofnąć się w czasie” i zażądać na rzecz dziecka alimentów wstecz?

Zasadą jest to, że sąd zasądza alimenty bieżące. Oznacza to, że składając pozew w styczniu 2019 r. możemy domagać się alimentów właśnie od tego miesiąca i to niezależnie od tego, czy wyrok zostanie wydany szybko, czy też rozpoznanie sprawy będzie się przeciągać.

Aby już w trakcie trwania procesu otrzymywać alimenty należy złożyć wniosek o zabezpieczenie powództwa. Wtedy na początku sprawy sąd wyda postanowienie, w którym „tymczasowo” określi wysokość alimentów i osoba zobowiązana będzie musiała je płacić w takiej wysokości (pod groźbą komornika). Po wydaniu ostatecznego rozstrzygnięcia do zapłaty pozostaje ewentualna różnica (o ile taka będzie).

Wracając jednak do podstawowego zagadnienia. Alimenty należą się do chwili wytoczenia powództwa, chyba, że jeden z rodziców jest w stanie wykazać, że wcześniejsze wydatki nie zostały pokryte np. na zakup komputera została zaciągnięta pożyczka, która nie jest spłacona.

Czy poza niepokrytymi wydatkami można żądać rozliczenia kosztów utrzymania dziecka, które faktycznie zostały poniesione np. na wyżywienie, utrzymanie mieszkania, odzież? Przecież, jeden z rodziców przez określony czas samodzielnie ponosił koszty utrzymania dziecka i nic ma mu się z tego tytułu nie należeć. Taka sytuacja chyba każdemu wydaje się niesprawiedliwa.

Otóż, jeden z rodziców może wystąpić przeciwko drugiemu z roszczeniem regresowym o zwrot kosztów utrzymania za okres sprzed wniesienia pozwu, które były pokrywane w zakresie przekraczającym obowiązek obciążający daną osobę. Jeśli więc przez dłuższy czas utrzymywałeś dziecko samodzielnie możesz po pierwsze, uregulować sytuację na przyszłość, wnoszą o zasądzenie alimentów na rzecz dziecka i po drugiej, zażądać na swoją rzecz zwrotu części poniesionych kosztów utrzymania stosowanie do ustalonego przez sąd zakresu obowiązku alimentacyjnego każdego z rodziców. Trzeba tylko pamiętać o trzy letnim terminie przedawnienia.

 

Miło nam, że znaleźliście Państwo czas na lekturę naszego artykułu dotyczącego tematyki rozwodowej. Polecamy też inne nasze publikacje dotyczące prawa.

Adwokat Anna Konrady Kancelaria Prawna w Jarocinie

Kościuszki 17 Jarocin

+48 575 641 021

adwokat@kancelariajarocin.pl

5 myśli na temat “Alimenty na dziecko- za jaki okres można się ich domagać?”

  • Izabela

    Dzień dobry,
    bardzo ciekawy artykuł. Interesuje mnie za jaki okres wstecz można domagać się alimentów? Czy tylko za 3 lata tak, jak jest przedawnienie?

    • Anna Konrady

      Co do zasady należą się alimenty bieżące, wstecz można zgłosić roszczenie regresowe pomiędzy rodzicami, jeśli jeden z nich ponosił koszty utrzymania dziecka a drugie nie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *