Home PagePorady prawneCo to jest szkoda całkowita?

Co to jest szkoda całkowita?

Adwokat Anna Konrady- 2019-03-13
Marta Krzyzanowicz
Marta Krzyżanowicz- prawnik w naszej Kancelarii w Jarocinie. Sprawy karne, odszkodowania, sprawy rodzinne

Co oznacza pojęcie szkoda całkowita w pojeździe? Jakie odszkodowanie wówczas przysługuje?

Na terenie Jarocina dochodzi do wielu kolizji i wypadków, a odszkodowania z tytułu ubezpieczenia OC to jedne ze najczęściej występujących spraw na wokandach w Sądzie Rejonowym w Jarocinie.

W wyniku kolizji lub wypadku drogowego może dojść do szkody, która może mieć dwie formy – może to być albo szkoda całkowita albo częściowa. Od tego, jak ubezpieczyciel zakwalifikuje szkodę zależy to, jakie otrzymamy odszkodowanie.

Jeżeli koszt naprawy nie przewyższają wartości pojazdu to mamy do czynienia ze szkodą częściową. Wówczas ubezpieczyciel lub Sąd ustala wysokość odszkodowania w oparciu o wysokość kosztów naprawy. Koszty naprawy są obliczane albo według faktur wystawionych za naprawę uszkodzonego pojazdu albo o kosztorys, który powinien uwzględniać rynkowe koszty naprawy. W przypadku więc gdy zdecydujemy się naprawić samochód, to powinniśmy otrzymać odszkodowanie w takiej wysokości, jak to wynika z faktur za naprawę. Jeżeli nie zdecydujemy się na naprawę samochodu, to odszkodowanie powinno być obliczone według hipotetycznych kosztów. Ubezpieczyciele zawsze te koszty zaniżają, dlatego dochodząc odszkodowania za naprawę samochodu warto wnosić o opinię biegłego w tym zakresie. Taki kosztorys powinien bowim uwzględniać naprawę na częściach umożliwiających przywrócenie samochodu do stanu sprzed szkody i rynkowych stawek stosowanych przez warsztaty naprawcze z okolic Jarocina.

W przypadku szkody całkowitej odszkodowanie obliczane jest w inny sposób. Wówczas odszkodowanie ustalone jest w taki sposób, że od wartości pojazdu sprzed wypadku odejmuje się wartość wraku i ta kwota stanowi odszkodowanie.

Przed wystąpieniem na drogę sądową warto zwrócić się do rzeczoznawcy samochodowego, który sporządzi kosztorys. W innym wypadku nie jest łatwo ustalić wysokość szkody.

 

Czy niniejszy artykuł odpowiedział na wszystkie Państwa pytania i wątpliwości? Jezeli macie Państwo jeszcze jakieś pytania, to zapraszam do kontaktu z naszym prawnikiem. Nie ograniczamy się przy tym tylko do Jarocina. Zapraszamy tez do kontaktu z Kancelarią mieszkańców takich miast jak: Krotoszyn, Pleszew, Ostrów, Gostyń, Koźmin, Gizałki, Borek Wielkopolski, Kalisz.

Adwokat Anna Konrady Kancelaria Prawna w Jarocinie

Kościuszki 17 Jarocin

+48 575 641 021

adwokat@kancelariajarocin.pl

Zostaw swoją myśl na temat “Co to jest szkoda całkowita?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *