Home PagePorady prawneGdzie złożyć pozew o rozwód w Jarocinie?

Gdzie złożyć pozew o rozwód w Jarocinie?

Adwokat Anna Konrady- 2019-03-01
Radca prawny Joanna Jędrzejewska- sprawy o rozwód, alimenty, prawo rodzinne

Gdzie złożyć pozew o rozwód w Jarocinie?

 

W zasadzie w sprawach rozwodowych, poza może sytuacjami rozwodu na zgodny wniosek małżonków i bez konfliktu na jakiejkolwiek jego płaszczyźnie, zalecalibyśmy mieszkańcom Jarocina korzystać z usług adwokat przy rozwodzie. W sytuacji gdy, to adwokat jest autorem pozwu o rozwód zwykle sam tez ten pozew składa w sądzie i raczej nie powstaje problem z określeniem Sądu, do którego należy wnieść pozew o rozwód.

Niemniej jednak wielu rozwodzących się Jarocinian pozew o rozwód pisze samemu i tak tez go w sądzie składa.

W niniejszym artykule więc wskażemy, do jakiego sądu mieszkaniec Jarocina, Pleszewa, ale także Ostrowa, Krotoszyna i Kalisza powinien wnieść pozew o rozwód.

 

Gdzie złożyć pozew o rozwód w Jarocinie?

 

Po pierwsze, co może dla większości jest oczywiste,  pozew o rozwód wnosi się do sądu. Niestety tym Sądem nie jest Sąd Rejonowy w Jarocinie.

Ustawodawca uznał bowiem, iż rozwiązanie małżeństwa poprzez rozwód jest na tyle istotnym faktem, iż kompetencje do wydania wyroku, którego przedmiotem będzie rozwód oddał Sądom Okręgowym.

 

Tym samym wnosząc pozew o rozwód wnosimy go do Sądu Okręgowego w Kaliszu.

Sąd Okręgowy w Kaliszu znajduje się przy al. Wolności 13.

Dodać jeszcze należy, iż sam fakt, iż jeden z małżonków mieszka w Jarocinie nie oznacza jeszcze, iż to ten sąd kaliski będzie właściwym.

 

Wskazać należy, iż sądem właściwym do rozpoznania sprawy, której przedmiotem jest rozwód jest co do zasady sąd ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków, pod warunkiem że jeden z małżonków dalej zamieszkuje w okręgu tego samego sądu okręgowego. W skrócie, jeżeli małżonkowie mieszkali na terenie Jarocina, lub nawet w różnych miejscowościach, ale w okręgu Sądu Okręgowego w Kaliszu, to właściwym dla przeprowadzenia rozwodu będzie Kalisz.

 

Gdyby jednak już żaden z rozwodzących się małżonków nie mieszkał w okręgu sądu w którym wcześniej razem wspólnie zamieszkiwali, wówczas pozew o rozwód należy skierować do Sądu Okręgowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania strony pozwanej.

Może tez zajść sytuacji, gdy nie można ustalić miejsca zamieszkania pozwanego, wówczas właściwy będzie sąd miejsca zamieszkania powoda.

 

Dodać jeszcze należy, iż Sąd Okręgowy w Kaliszu będzie także sądem przed, którym o rozwód powinni wnosić również małżonkowie zamieszkali w powiatach położonych wokół Kalisza. Sąd ten będzie więc właściwym dla rozwodu w Pleszewie, Krotoszynie, Ostrowie Wielkopolskim, Kępnie i Ostrzeszowie.

 

 

Autor: Adwokat Anna Konrady Kancelaria Prawna w Jarocinie

Kościuszki 17 Jarocin

+48 575 641 021

adwokat@kancelariajarocin.pl

Zostaw swoją myśl na temat “Gdzie złożyć pozew o rozwód w Jarocinie?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *