Home PageBlogIle kosztuje rozwód w Jarocinie?

Ile kosztuje rozwód w Jarocinie?

Kancelaria Jarocin Adwokat Jarocin- 17 lutego 2019 -
3 Komentarze
-

Ile kosztuje rozwód w Jarocinie?

 

Myślę, że żaden mieszkaniec Jarocina, Pleszewa, czy Śremu, który planuje podjąć decyzje o rozwodzie w pierwszej kolejności pytał się, czy zastanawiał się nad kosztami ( sąd, adwokat)  postępowania rozwodowego. Rozwód co oczywiste jest tak nieprzyjemnym doświadczeniem w życiu każdego człowieka, iż najmniej istotna kwestią z nim związaną jest kwestia opłat sądowych należnych od pozwu o rozwód, czy wynagrodzenia adwokata za poprowadzenie sprawy o rozwód. A z cała pewnością wysokość opłat sądowych, czy wynagrodzenie adwokata nie decyduje o tym, czy się rozwodzić, czy nie.

Jeżeli jednak już podjęliśmy decyzje o rozwodzie i przyszła pora na rozstanie z dotychczasowym małżonkiem to również i te  koszty mają znaczenie.

W pierwszej kolejności jako, że artykuł ten dotyczy kosztów związanych z przeprowadzeniem rozwodu w Jarocinie, to trzeba gwoli formalności wyjaśnić, iż Sąd Rejonowy w Jarocinie nie ma kompetencji do orzekania w zakresie rozwodu. Rozwody w Polsce rozpatrywane są przez Sądy Okręgowe.

Dla mieszkańców Jarocina, ale także dla osób mieszkających w obszarze właściwości następujących Sądów: Sąd Rejonowy w Kaliszu, Ostrowie Wlkp., Jarocinie, Kępnie, Pleszewie, Krotoszynie, Ostrzeszowie, właściwym adresem dla przeprowadzenia postępowania rozwodowego będzie Sąd Okręgowy w Kaliszu.

 

Wracając do naszych rozważań o kosztach postępowania rozwodowego wskazać należy, iż koszty prowadzenia sprawy rozwodowej należy podzielić zasadniczo na dwie kategorię, są to:

opłaty sądowe od pozwu o rozwód i ewentualnie inne koszty sądowe powstałe w toku procesu rozwodowego

wynagrodzenia radcy prawnego czy adwokata, za prowadzenie sprawy o rozwód.

Składając do Sądu Okręgowego w Kaliszu pozew o rozwód, należy uiścić opłatę sądową w wysokości 600 zł,

Dochodząc orzeczenia rozwodu przed Sądem Okręgowym w Kaliszu opłatę tę uiszczamy w kasie sądu lub na rachunek Sądu Okręgowego w Kaliszu: NBP O/O Poznań 31101000551253003028000001 – dochody budżetowe – I Wydz.Cywilny

Opłata od pozwu o rozwód ma charakter stały. Przypomnieć jednak w tym miejscu warto, iż od czasu do czasu sygnalizowane są zmiany w zakresie nowelizacji ustawy o kosztach sądowych, co ma skutkować podniesieniem opłaty od pozwu o rozwód do kwoty 2000 zł.

Trochę wyprzedzając bieg wypadków warto wspomnieć, iż gdyby rozwód zakończył się orzeczeniem rozwodu na zgodny wniosek bez wskazywania winnych w rozpadzie małżeństwa, to wówczas sąd zwróci powodowi połowę opłaty 300 zł zaś połowę, z pozostałej połowy 150 zł zasądzi na rzecz powoda od pozwanego małżonka.

Dodatkowo jeżeli w sprawie uczestniczy radca prawny lub adwokat, to musimy ponieść koszt opłaty skarbowej od pełnomocnictwa udzielonego pełnomocnikowi: 17 zł.

Wskazać także należy, iż jeżeli wraz z pozwem skierowalibyśmy także wniosek o podział majątku wspólnego małżonków, to opłata ta może ulec podwyższeniu.

Jeżeli wnoszący o rozwód domaga się ustalenia podziału majątku – wówczas opłata sądowa wynosi dodatkowe 1000 zł ( łącznie 1600 zł), gdyby jednak Strony były zgodne co do sposobu podziału majątku, to wspólny zgodny wniosek o podział majątku kosztuje dodatkowo jedynie 300 zł. (łącznie 900 zł)

W toku sprawy o rozwód mogą wyniknąć także inne koszty jak: koszty stawiennictwa świadków, koszty tłumaczeń, koszty ewentualnych biegłych.

Nie bez znaczenia jest także koszt związany z faktem dojazdu do Sądu Okręgowego w Kaliszu. Skoro bowiem Sąd Rejonowy w Jarocinie nie ma kompetencji orzeczniczych w zakresie rozwodu, to nie pozostaje nic innego jak dotrzeć do Kalisza, co wiąże się w sposób oczywisty z kosztami.

Osobną kategorią wydatków jakie musi ponieść osoba wnosząca o rozwód a jednocześnie planująca działać przez adwokata lub radcę prawnego jest koszt wynagrodzenie za prowadzenie sprawy o rozwód.

Koszt zatrudnienia doświadczonego dobrego  adwokata, czy radcy prawnego jest kwestią dogadania się między Klientem a adwokatem. Wynagrodzenie adwokata, radcy prawnego ma charakter wolnorynkowy i nie jest przedmiotem żadnej regulacji – poza prawami rynku i konkurencji.  Nie ma przeszkód aby cenę za usługi adwokata negocjować, zwłaszcza, iż w zakresie usług adwokatów i radców prawnych w zakresie prowadzenia rozwodów konkurencja jest bardzo duża.

W każdym razie na wysokość wynagrodzenia wpływa sporo czynników.

Nie bez znaczenia jest doświadczenie i renoma adwokata, radcy prawnego prowadzącego sprawę o rozwód.

Wiadomo dobry adwokat od rozwodu, czy jak niektórzy wyszukują w sieci najlepszy adwokat od rozwodów wynagrodzenie weźmie w godnej wysokości.

Innym istotnym czynnikiem jest charakter i poziom skomplikowania sprawy o rozwód.

Znaczenie na wysokość cenny jakiej zażąda od rozwodzącego się adwokat, radca prawny, czy kancelaria mają takie czynniki jak:

 • czy pozew o rozwód zawiera wniosek o orzeczenie rozwodu z winy małżonka lub bez winy;
 • czy strony posiadają wspólne małoletnie dzieci, a jeżeli tak, to czy istnieje spór co do wysokości  alimentów, ustalenia miejsca zamieszkania,  kontaktów z dziećmi, czy władzy rodzicielskiej;
 • znaczenie ma również ilość dowodów jakie mają zostać przeprowadzone w sprawie, a w szczególności ilość świadków jacy mają zostać przesłuchani,
 • czy pozew o rozwód zawiera wniosek o przeprowadzenie podziału majątku; no i oczywiście od wielkości i charakteru skomplikowania dzielonego majątku,

 

Z naszego doświadczenia i analizy cen usług na prowadzenie postępowań w sprawach rozwodowych w Jarocinie i miastach okolicznych wynika, iż ceny te kształtują się następująco:

Sprawy o rozwód o niskim stopniu skomplikowania i niskim nakładzie pracy ze strony adwokata, radcy prawnego, np.: na zgodny wniosek bez orzekania o winie, brak dzieci lub brak konfliktu: tutaj w Jarocinie adwokat, radca prawny weźmie za poprowadzenie takiej sprawy około 1500 zł. Tak zwany dobry adwokat od sprawy rozwodowej pewnie i potrafi sobie policzyć znacznie więcej. Do tego dojdzie też koszt dojazdu do Kalisza do Sądu Okręgowego.

Wyżej wskazana cena wzrasta wraz z każdym dodatkowym stopniem komplikacji. Można spokojnie założyć, iż wskazana wyżej cena ł ulegnie podwojeniu, gdy mamy wykazywać winę małżonka. I dalszemu zwielokrotnieniu,  gdy obok winy jeszcze będziemy wiedli spór co do alimentów.

Przy najbardziej skomplikowanych sprawach, gdzie w zasadzie sąd musi orzekać o wszystkich możliwych wnioskach, wysokość wynagrodzenia adwokata za rozwód może sięgać i 10.000 zł.

 

3 myśli na temat “Ile kosztuje rozwód w Jarocinie?”

 • Izabela

  Dzień dobry,
  artykuł wyjaśnił wiele moich wątpliwości – warto było go przeczytać. Czy w sytuacji, gdy nie ma się pieniędzy na te wszystkie koszty, można wnieść pozew o rozwód bez opłaty i poprosić o zwolnienie od kosztów i darmowego adwokata/radcę prawnego?

 • Tomasz

  Brawo za przyłączenie się do akcji bezpłatnych porad adwokackich. Oby więcej takich akcji bo w narodzie potrzeba uzyskania pomocy darmowego adwokata jest bardzo duża.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń ten artykuł