Home PagePorady prawneIle kosztuje rozwód?

Ile kosztuje rozwód?

Adwokat Anna Konrady- 2020-04-03

Wnosząc pozew rozwodowy trzeba liczyć się z koniecznością poniesienia kosztów.

W pierwszej kolejności koniecznym jest uiszczenie opłaty sądowej od pozwu rozwodowego, którą wpłaca się na rachunek bankowy właściwego Sądu. Opłata ta jest stała, jednorazowa
i zgodnie z part. 26 Ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych wynosi 600 zł.

Jeśli chodzi o termin uiszczenia takiej opłaty, to zgodnie z art. 11 ww. ustawy opłata powinna być uiszczona przy wniesieniu do sądu pisma. W praktyce oznacza to, że do wnoszonego pozwu powinno być dołączone potwierdzenie dokonania wpłaty.

Dodatkowo, jeśli w toku postępowania o rozwód strony zwrócą się do sądu o dokonanie podziału majątku, koniecznym będzie uiszczenie dodatkowej opłaty w kwocie 1.000 zł lub 300 zł, w przypadku jeśli strony załącza projekt ugody.

Również skorzystanie z pomocy profesjonalnego pełnomocnika wymaga uiszczenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa w kwocie17 zł.

Polskie prawo postępowania cywilnego wprowadza w art. 98 zasadę, zgodnie z którą strona przegrywająca zobowiązania jest ponieść koszty procesu.

W taki to sposób w przypadku orzeczenia rozwodu z wyłącznej winy współmałżonka, małżonek winny rozkładu pożycia małżeńskiego będzie musiał na żądanie małżonka niewinnego zwrócić wszystkie koszty procesu.

Inaczej sprawa ma się, jeśli sąd orzeknie o rozwodzie bez winy stron, wówczas połowa opłaty od pozwu, tj. 300 zł zostanie zwrócone przez sąd powodowi, druga strona, czyli strona pozwana  zostanie zaś zobowiązana do zwrotu na rzecz powoda kwoty 150 zł.

Co więcej w przypadku orzeczenia o alimentach na rzecz współmałżonka, małżonek zobowiązany do płacenia alimentów zostanie również obciążony opłatą stosunkową od zasądzonego roszczenia. Natomiast w razie eksmisji albo podziału majątku wspólnego pobiera się także opłatę w wysokości przewidzianej od pozwu lub wniosku w takiej sprawie (200 zł).

Pozostałe koszty procesu będą podzielone po połowie.

Nie da się ukryć, że proces o rozwód jest procesem trudnym. Stąd też warto skorzystać z pomocy pełnomocnika, który pomoże przebrnąć przez ten trudny okres i posłuży dobrą radą.

W przypadku skorzystania z pomocy profesjonalnego pełnomocnika koszt jego wynagrodzenia będzie zależny od wielu czynników, takich jak stopień skomplikowania danej sprawy czy posiadane doświadczenie.

Oczywiście każda sprawa ma charakter indywidualny i stąd również i wynagrodzenie będzie ustalane w indywidualny sposób. Tym samym w trudnych przypadkach istnieje możiwosć rozłożenia jego zapłaty na raty, co adwokaci i radcowie prawni z naszej kancelarii często praktykują. Rozumiemy, że niekiedy bariery finansowe związane z rozpoczęcie sprawy rozwodowej są trudne do pokonania, dlatego zawsze staramy się dopasować do indywidualnych potrzeb każdej osoby, tak aby pomóc w tej trudnej życiowej decyzji. Niekiedy pomoc uzyskana od adwokata czy radcy prawnego potrafi „zwrócić się” już po kilku miesiącach wyższych alimentów, które łatwiej jest z doświadczonym prawnikiem uzyskać.

TygZam / Pixabay

Doceń i poleć nas

Zostaw swoją myśl na temat “Ile kosztuje rozwód?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *