Home PagePorady prawneIle kosztuje sprawa spadkowa w Jarocinie?

Ile kosztuje sprawa spadkowa w Jarocinie?

Kancelaria Jarocin Adwokat Jarocin- 2019-02-21

 

Bartosz Kowalak- radca prawny prowadzi sprawy o odszkodowanie, spadkowe i cywilne.

Śmierć bliskiej osoby dla jego rodziny rodzi określone skutki prawne. Prędzej czy później konieczne będzie przeprowadzenie postępowania spadkowego, zwłaszcza jeżeli zmarły pozostawił po sobie majątek, bądź co gorsza – długi. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Dokąd się udać? Jakie koszty niesie ze sobą postępowanie spadkowe? Ten artykuł stworzyłam właśnie po to by udzielić Państwu odpowiedzi na te pytania.

Decydując się na wszczęcie sprawy spadkowej, spadkobiercy mają do wyboru dwie drogi. Potwierdzenie, że nabyło się spadek można bowiem uzyskać u notariusza albo w sądzie. W Jarocinie, tak jak i w całej Polsce obowiązują jednolite zasady dotyczące obliczania kosztów zainicjowania postępowania spadkowego. Za sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia u notariusza zapłacimy 50 zł bez względu na wartość spadku. Dodatkowo notariusz pobierze również opłatę w wysokości 100 zł za protokół poprzedzający akt poświadczenia dziedziczenia. Nadto, w niektórych przypadkach konieczne będzie również uiszczenie kosztu otwarcia i ogłoszenia testamentu w wysokości 50 zł. Do tego wszystkiego należy doliczyć koszty wypisów (6 zł za stronę) oraz 23% podatku VAT.
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku składany do sądu wymaga natomiast uiszczenia opłaty w wysokości 55 zł

Jak widać postępowanie przed sądem jest „tańsze”. Niemniej jednak warto pamiętać, że pomiędzy złożeniem wniosku a pierwszą rozprawą będzie trzeba poczekać pewnie kilka miesięcy. U notariusza z kolei bardzo szybko można umówić spotkanie i całą procedurę załatwić zaledwie w ciągu jednej godziny lub dwóch.

 

Bardzo mi miło, że przeczytaliście Państwo niniejszy artykuł. Mam nadzieję, że znaleźliście Państwo odpowiedź na swoje wątpliwości i pytania. W razie dalszych pytań zapraszam do kontaktu z prawnikiem w Jarocinie. Zapraszamy tez do kontaktu z Kancelarią mieszkańców takich miast jak: Krotoszyn, Pleszew, Ostrów, Gostyń, Koźmin, Gizałki, Borek Wielkopolski, Kalisz

: Radca prawny Bartosz Kowalak Kancelaria Prawna w Jarocinie

Kościuszki 17 Jarocin

+48 575 641 021

adwokat@kancelariajarocin.pl

Zostaw swoją myśl na temat “Ile kosztuje sprawa spadkowa w Jarocinie?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *