Home PagePorady prawneJak sprawdzić czy samochód jest kradziony?

Jak sprawdzić czy samochód jest kradziony?

Adwokat Anna Konrady- 2020-04-06

Kupując używany samochód wiele osób, co zrozumiałe, koncentruje się na sprawdzeniu jego stanu technicznego. Zakup poprzedzają oględziny w obecności osób trzeci np. znajomych czy członków rodziny, często ma takie spotkania zabierany jest nawet mechanik z zaprzyjaźnionego warsztatu samochodowego. Oczywiście takie zachowania są w pełni uzasadnione, ale należy pamiętać, że poza stanem technicznym równie ważne jest skontrolowanie dokumentów pojazdu. Zaniedbanie w tym zakresie może skutkować zakupem kradzionego pojazdu.

Jak zatem ustrzec się przed zakupem kradzionego pojazdu?

Przed podjęciem decyzji o zakupie samochodu warto dokonać rozeznania na rynku samochodowym. Oznacza to, że kupujący powinien dowiedzieć się jak kształtują się ceny używanych samochodów z rozdzieleniem na poszczególne marki, modele, biorąc pod uwagę ich roczniki oraz przebieg licznika. Szczególną ostrożność powinien zachować kupujący w przypadku, gdy sprzedający chce szybko dokonać transakcji, nawet za połowę wartości samochodu.

Jeżeli stwierdzimy już, że proponowana przez sprzedawcę cena jest odpowiednia za dany samochód, należy dokładnie przeanalizować dokumenty pojazdu. Szczególną uwagę należy zwrócić na to:

  • kiedy nastąpiła pierwsza rejestracja, a także każda następna,

  • kto był poprzednim właścicielem,

  • czy zachowana była regularność badań technicznych,

  • czy pojazd jest sprawny technicznie,

  • czy polisa OC pojazdu jest ważna.

W tym celu należy dokładnie przeanalizować dowód rejestracyjny pojazdu, a także dane zawarte w karcie pojazdu. Oprócz tego, warto również przeanalizować dokładnie książkę serwisową oraz rachunki za wykonane wcześniejsze naprawy (o ile sprzedawca je posiada).

W przypadku, kiedy samochód został sprowadzony zza granicy, należy upewnić się również, czy sprzedawca przekazał cały komplet dokumentów, które to są niezbędne do zarejestrowania pojazdu w Polsce.

Znając już podstawowe informacje o pojeździe, tj. numer rejestracyjny, numer VIN, a także datę pierwszej rejestracji należy zweryfikować wszystkie uzyskane od sprzedawcy informacje o samochodzie. Można to zrobić na bezpłatnym, ogólnodostępnym serwisie udostępnionym przez Ministerstwo Cyfryzacji pod adresem www.historiapojazdu.gov.pl, gdzie po wpisaniu podstawowych informacji otrzymujemy raport prosto z Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Z raportu wynika natomiast czy pojazd posiada aktualne ubezpieczenie OC oraz ważne badanie techniczne. Ponadto z protokołu jasno wynikają: stan licznika, dane techniczne pojazdu, liczba poprzednich właścicieli/współwłaścicieli oraz czy były to osoby fizyczne czy jakieś firmy. Co w tym najistotniejsze, z serwisu kupujący uzyska również informacje, czy samochód, który zamierza kupić nie jest wpisany w bazie jako pojazd kradziony.

Również bardzo skutecznym sposobem, aby sprawdzić samochód przed zakupem, jest po prostu podjechanie ze sprzedającym do najbliżej położonego komisariatu policji, gdzie podczas kontroli policjant zweryfikuje dane pojazdu w bazie policyjnej. Jednak wybierając się na komisariat należy pamiętać o zabraniu ze sobą kompletu zarówno dokumentów potwierdzających tożsamość kupującego i sprzedającego, jak i dokumentów pojazdu.

Tama66 / Pixabay

Doceń i poleć nas

Zostaw swoją myśl na temat “Jak sprawdzić czy samochód jest kradziony?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *