Jakie kary grożą za jazdę rowerem po pasach?
W Polsce rowery stały się coraz bardziej powszechnym środkiem transportu miejskiego. Statystyki wskazują, że z roku na rok kupujemy coraz więcej rowerów. Dodatkowo, w wielu większych miastach funkcjonują również samoobsługowe wypożyczalnie rowerów miejskich dla osób, które nie chcą lub nie mają możliwości zainwestować w taki sprzęt, a zainteresowanie nimi wzrasta z sezonu na sezon.
Więcej miłośników dwóch kółek na ulicach – większe ryzyko kolizji .
Wielu cyklistów zapomina, że wsiadając na rower stają się pełnoprawnymi uczestnikami ruchu, co oznacza, że od tego momentu obowiązują ich wszystkie przepisy ruchu drogowego. Warto zatem przed wybraniem się na wycieczkę rowerową przypomnieć sobie aktualne przepisy kodeksu drogowego. Niestety wielu rowerzystów zapomina o tym, przez co dochodzi do niebezpiecznych wypadków na skrzyżowaniach, chodnikach lub przejściach dla pieszych.
Przejście dla pieszych, tak jak wynika z jego nazewnictwa (z nielicznymi wyjątkami), przeznaczone jest wyłącznie dla ruchu pieszego. Owszem, rowerzysta możne z niego skorzystać pod warunkiem, że przeprowadzi przez nie jednoślad. Wyjątek stanowi przejście, obok którego znajduje się przejazd rowerowy.
W praktyce jednak nie wygląda tak, jak być powinno. Rowerzyści z reguły bez zastanowienia, przejeżdżają po pasach, co prowadzić może do kolizji, a nawet groźnego wypadku. Oczywiście zachowanie takie jest karalne i może skutkować nałożeniem mandatu w wysokości 100 zł.
W przypadku, gdy dojdzie do kolizji podczas przejazdu cyklisty przez pasy, wyłączną winę, a przynajmniej istotne przyczynienie się przypisuje się cykliście. Nie zachowując podstawowych zasad występujących w ruchu drogowym, cyklista narusza zasady bezpieczeństwa dla życia i zdrowia. W związku z tym, za takie zachowanie musi liczyć się z poniesieniem odpowiedzialności cywilnej oraz koniecznoścą pokrycia wyrządzonych szkód. Jedyną ochroną dla rowerzysty byłoby posiadanie przez niego dobrowolnej polisy ubezpieczeniowej, co raczej nie jest powszechne wśród miłośników dwóch kółek. Póki co, rowerzyści nie są zobowiązani do posiadania obowiązkowego OC jak w przypadku kierowców, jednak co jakiś czas pojawiają się postulaty o wprowadzeniu zmian.
Dziękujemy za zapoznanie się z artykułem napisanym przez prawników z naszej Kancelarii prawnej w Jarocinie. Serie tych artykułów – porad prawnych adresujemy do mieszkańców naszego miasta, ale także Krotoszyna, Koźmina, Pleszewa, Ostrowa czy Kalisza. Zachęcamy do lektury innych naszych porad dotyczących prawa: zachowku, rozwodu, prawa rodzinnego czy karnego.
Z wyrazami szacunku Adwokat Anna Konrady Kancelaria Prawna w Jarocinie
Kościuszki 17 Jarocin