Jazda po pijaku w recydywie
Przeglądając orzecznictwo wydziału karnego sądu w Jarocinie, zauważyłem, że mieszkańcom tego miasta i okolic nierzadko zdarza się wypić i niestety wsiąść za kółko. W praktyce adwokata takie sprawy zdarzają się nader często. Ale warto, choćby edukacyjnie o nich przypominać. Zwłaszcza, że zagrożone są zakazem prowadzenia pojazdów, który należy do najsurowszych dolegliwości spotykających kierowców, zwłaszcza żyjących z używania samochodów.
Chciałem dla przykładu omówić wyrok Sądu Rejonowego w Jarocinie z dnia 05 sierpnia 2015 (II K 645/14), a to dlatego, żeby uwypuklić, jak bardzo po tym czasie zaostrzono jeszcze przepisy karne dla kierowców na podwójnym gazie. Skazany w dniu 20 września 2014 r. około godziny 16-17 pojechał swoim motorowerem m-ki R. do J., gdzie umówiony był ze swoją dziewczyną P. A. Po przybyciu na miejsce około godziny 17.00 oskarżony zaparkował motorower na parkingu koło szpitala na ulicy (…), a następnie przeszedł na ul. (…), gdzie oczekiwała na niego dziewczyna. Razem z P. A. poszli najpierw na spacer po J., a następnie około godziny 19.00 udali się do lokalu (…), gdzie zamówili dużą pizze. Siedząc w tym lokalu oskarżony zakupił 3 piwa L. P., które sam wypił. Po zjedzeniu posiłku około godziny 21.30 oskarżony udał się następnie wraz z dziewczyną na dyskotekę do lokalu (…) w J., gdzie dalej spożywał alkohol, tym razem w postaci wódki, której jak przyznał wypił około 0,5 litra wraz z jednym ze swoich znajomych, spożywają około 250 gram alkoholu. K. G. około godziny 23.30 wyszedł z dyskoteki wraz z P. A., którą zamierzał odprowadzić do domu. Po drodze pokłócił się jednak ze swoją dziewczyną w następstwie czego zostawił ją na ulicy, a sam chodził bez konkretnego celu po J.
Taka prozaiczna historia mieszkańca Jarocina doprowadziła go następnie do popełnienia przestępstwa, które polegało na tym, że po spożyciu alkoholu w postaci piwa oraz wódki kierował motorowerem znajdując się w stanie nietrzeźwości, tj. mając orientacyjnie 2.0 – 2.2 promila stężenia alkoholu we krwi będąc uprzednio prawomocnie skazany za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Sąd karny wymierzył kierowcy karę trzech miesięcy pozbawienia wolności oraz orzekł trzyletni zakaz prowadzenia pojazdów. Do tego do zapłaty skazanemu zostało 490 zł kosztów.
Z dzisiejszej perspektywy (po nowelizacji z 2015 roku) cytowany wyrok jest naprawdę łagodny. Nie mógłby bowiem wspomniany delikwent liczyć na łagodniejszą karę, aniżeli (obok kary pozbawienia wolności) dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, połączony z obowiązkiem zapłaty kwoty co najmniej 10.000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Dziękujemy za zapoznanie się z artykułem napisanym przez prawników z naszej Kancelarii prawnej w Jarocinie. Serie tych artykułów – porad prawnych adresujemy do mieszkańców naszego miasta, ale także Krotoszyna, Koźmina, Pleszewa, Ostrowa czy Kalisza. Zachęcamy do lektury innych naszych porad dotyczących prawa: zachowku, rozwodu, prawa rodzinnego czy karnego.
Z wyrazami szacunku Kancelaria Prawna w Jarocinie
Adwokat Anna Konrady
Kościuszki 17 Jarocin