Jazda po pijaku w recydywie

jarmoluk / Pixabay

Przeglądając orzecznictwo wydziału karnego sądu w Jarocinie, zauważyłem, że mieszkańcom tego miasta i okolic nierzadko zdarza się wypić i niestety wsiąść za kółko. W praktyce adwokata takie sprawy zdarzają się nader często. Ale warto, choćby edukacyjnie o nich przypominać. Zwłaszcza, że zagrożone są zakazem prowadzenia pojazdów, który należy do najsurowszych dolegliwości spotykających kierowców, zwłaszcza żyjących z używania samochodów.

Chciałem dla przykładu omówić wyrok Sądu Rejonowego w Jarocinie z dnia 05 sierpnia 2015 (II K 645/14), a to dlatego, żeby uwypuklić, jak bardzo po tym czasie zaostrzono jeszcze przepisy karne dla kierowców na podwójnym gazie. Skazany w dniu 20 września 2014 r. około godziny 16-17 pojechał swoim motorowerem m-ki R. do J., gdzie umówiony był ze swoją dziewczyną P. A. Po przybyciu na miejsce około godziny 17.00 oskarżony zaparkował motorower na parkingu koło szpitala na ulicy (…), a następnie przeszedł na ul. (…), gdzie oczekiwała na niego dziewczyna. Razem z P. A. poszli najpierw na spacer po J., a następnie około godziny 19.00 udali się do lokalu (…), gdzie zamówili dużą pizze. Siedząc w tym lokalu oskarżony zakupił 3 piwa L. P., które sam wypił. Po zjedzeniu posiłku około godziny 21.30 oskarżony udał się następnie wraz z dziewczyną na dyskotekę do lokalu (…) w J., gdzie dalej spożywał alkohol, tym razem w postaci wódki, której jak przyznał wypił około 0,5 litra wraz z jednym ze swoich znajomych, spożywają około 250 gram alkoholu. K. G. około godziny 23.30 wyszedł z dyskoteki wraz z P. A., którą zamierzał odprowadzić do domu. Po drodze pokłócił się jednak ze swoją dziewczyną w następstwie czego zostawił ją na ulicy, a sam chodził bez konkretnego celu po J.

Taka prozaiczna historia mieszkańca Jarocina doprowadziła go następnie do popełnienia przestępstwa, które polegało na tym, że po spożyciu alkoholu w postaci piwa oraz wódki kierował motorowerem znajdując się w stanie nietrzeźwości, tj. mając orientacyjnie 2.0 – 2.2 promila stężenia alkoholu we krwi będąc uprzednio prawomocnie skazany za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Sąd karny wymierzył kierowcy karę trzech miesięcy pozbawienia wolności oraz orzekł trzyletni zakaz prowadzenia pojazdów. Do tego do zapłaty skazanemu zostało 490 zł kosztów.

Z dzisiejszej perspektywy (po nowelizacji z 2015 roku) cytowany wyrok jest naprawdę łagodny. Nie mógłby bowiem wspomniany delikwent liczyć na łagodniejszą karę, aniżeli (obok kary pozbawienia wolności) dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, połączony z obowiązkiem zapłaty kwoty co najmniej 10.000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń ten artykuł