Home PagePorady prawneJednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy a jego wysokość

Jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy a jego wysokość

Adwokat Anna Konrady- 2020-05-29
geralt / Pixabay

Pracownik poszkodowany w wyniku wypadku przy pracy ma prawo do szerokiego katalogu świadczeń pieniężnych, których celem jest zrekompensowanie doznanych przez niego krzywd oraz cierpień. Jednym z nich jest jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy. Pierwszą myślą jaka nachodzi poszkodowanego jest z reguły to, o jaką kwotę może się on starać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Wysokość przyznawanego jednorazowego odszkodowania jest uzależniona od dwóch czynników:

1) wysokości uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego
2) wysokości miesięcznego przeciętnego wynagrodzenia.

Za każdy stwierdzony 1 % uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonemu przysługuje 20% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Co istotne do obliczeń przyjmuje się przeciętne miesięczne wynagrodzenie z daty wydawania decyzji, a nie z daty wypadku przy pracy.

Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne, ponieważ przeciętne miesięczne wynagrodzenie
z roku na rok wzrasta, a jak wiadomo decyzja o jednorazowym odszkodowaniu może zostać wydana nawet kilka lat po wypadku.

W ciągu 3 ostatnich lat stawki za 1 % uszczerbku na zdrowiu wyglądały następująco:

  • od 1 kwietnia 2016 r. do 31 marca 2017 r. – 780 zł,

  • od 01 kwietnia 2017 r. do 31 marca 2018 r. – 809 zł.

  • od 01 kwietnia 2018 r. do 31 marca 2019 r. – 854 zł

W okresie od 1 kwietnia 2020 r. do 31 marca 2021 r. kwota jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej wynosi:   984 zł 

Kto ustala wysokość doznanego przez poszkodowanego uszczerbku na zdrowiu?

Kwestią tą zajmuje się lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do którego poszkodowany jest skierowany  po złożeniu wniosku o wypłatę jednorazowego odszkodowania.

Przede wszystkim stopień stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu określa się w zależności od skutków, jakie choroba wyrządziła w narządach i układach oraz dalszych jej konsekwencji zdrowotnych dla poszkodowanego.

Ale! Lekarz nie ma pełnej swobody i dowolności w określeniu wysokości uszczerbku za konkretnie doznany uraz. Musi on bowiem stosować się do tabeli oceny procentowej stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, stanowiącej załącznik do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2002 r. To z kolei ma na celu zabezpieczenie interesów poszkodowanego oraz uniemożliwia wydawanie absurdalnych i kontrowersyjnych decyzji.

Celem wyjaśnienia powyższego można wskazać na następujący przykład.
Za złamanie kości ręki z niewielkim przemieszczeniem i zaburzeniem osi – w zależności od zmian wtórnych i upośledzenia funkcji kończyny lekarz orzecznik może orzec w przypadku ręki prawej od 5 procent do 15 procent uszczerbku, natomiast ręki lewej od 5 procent do 10 procent uszczerbku. Czyli za złamanie ręki prawej ubezpieczony może otrzymać aż od 4.270 zł do 12.810 zł.

Wynika z tego, że jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy z ZUS-u nie jest takie niskie.

Zostaw swoją myśl na temat “Jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy a jego wysokość”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *