Home PagePorady prawneKiedy można ubiegać się o umorzenie kary za brak OC

Kiedy można ubiegać się o umorzenie kary za brak OC

Adwokat Anna Konrady- 2020-07-03
schaerfsystem / Pixabay

Posiadacze wszystkich rodzajów pojazdów mechanicznych, które są dopuszczone do ruchu, mają obowiązek ubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej. Podstawowym aktem prawnym regulującym tą kwestię jest Ustawa z dnia 22 maja 2003 r.  o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Celem takiego zabiegu prawnego jest umożliwienie osobom poszkodowanym uzyskania rekompensaty za poniesioną szkodę w wyniku wypadku komunikacyjnego.

Co istotne posiadacz pojazdu mechanicznego ma obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC nie później niż z chwilą wprowadzenia pojazdu do ruchu.

Co w przypadku niedopełnienia tego obowiązku?

W przypadku niezawarcia umowy ubezpieczenia OC przez posiadaczy pojazdów mechanicznych, właściciel pojazdu jest zobowiązany wnieść opłatę będącą karą za brak OC.

Jeśli chodzi o wysokość kary, to jest ona zmienna i uzależniona przede wszystkim od:

– rodzaju pojazdu,
– przerwy w ciągłości ubezpieczenia w danym roku kalendarzowym,
– minimalnego wynagrodzenia za pracę w roku w którym została przeprowadzona kontrola wskazująca na brak OC.

Posiadacz pojazdu, który nie spełnił w danym roku obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC, powinien dobrowolnie uiścić należną stawkę opłaty na konto UFG.
W przypadku, gdy zobowiązany nie dokona zapłaty, kara może zostać wyegzekwowana
w drodze postępowania egzekucyjnego.

Tego rodzaju konsekwencje nie zawsze jednak odstraszają w sposób dostateczny. Nie da się ukryć, że z roku na rok widoczny jest znaczny wzrost liczby kierowców, którzy stali się dłużnikami Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W znacznej większości ich długi powstają na skutek naliczania kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia.

U wielu osób obciążonych wysoką karą finansową, pojawia się myśl, czy istnieje możliwość wnioskowania o umorzenia części kary lub rozłożenia długu na raty. Odpowiedź na to jest twierdząca. Można to uczynić, jednakże konieczne jest spełnienie określonych warunków.

Warunki te zostały określone w art. 94 Ustawy z dnia 22 maja 2003 r.  o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Zgodnie z powołanym przepisem W uzasadnionych przypadkach, kierując się przede wszystkim wyjątkowo trudną sytuacją materialną i majątkową zobowiązanego, jak również jego sytuacją życiową, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może umorzyć opłatę w całości lub w części albo udzielić ulgi w jej spłacie.

Jeśli chodzi o tryb postępowania przy rozpatrywaniu sprawy został on szczegółowo ujęty
w statucie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, na co wskazuje ust.2 powyższego przepisu.

Powyższy przepis pozwala stwierdzić, że osoby ukarane za brak OC mogą wnioskować o umorzenie części kary lub rozłożenia długu na raty.

Co istotne, należy jednak pamiętać, że wniosek zostanie rozpatrzony przez Zarząd UFG tylko w przypadku odpowiedniego uzasadnienia rzeczywistego uniemożliwienia zapłaty kary za brak OC.