Home PagePorady prawneKonsekwencje rozwodu z orzeczeniem o winie

Konsekwencje rozwodu z orzeczeniem o winie

Adwokat Anna Konrady- 2020-04-03
Radca prawny Joanna Jędrzejewska- sprawy o rozwód, alimenty, prawo rodzinne

Wydanie przez sąd wyroku orzekającego rozwód z wyłącznej winy naszego już byłego współmałżonka nierzadko jest źródłem dużej satysfakcji. Jednakże należy mieć świadomość, że takie rozstrzygniecie sądu wiąże się z o wiele dalej idącymi konsekwencjami prawnymi, choć nie zawsze takimi jak można sobie wyobrazić.

Pierwszym, a zarazem najważniejszym skutkiem takiego wyroku jest obowiązek alimentacyjny, który może  powstać po stronie winnej rozpadu małżeństwa wobec strony niewinnej.

Zgodnie z polskim prawem, w przypadku gdy sąd orzeknie rozwód z winy jednego z małżonków, wówczas małżonek niewinny może żądać od małżonka winnego alimentów i to niezależnie od tego czy znajduje się on w niedostatku. A contrario strona uznana za winną nie może żądać alimentów od strony niewinnej.

Co istotne chodzi tutaj wyłącznie o obowiązek alimentacyjny na rzecz drugiego małżonka, bowiem jak wiadomo, świadczenia alimentacyjne na rzecz dzieci sąd orzeka nieżalenie od winy.

Świadczenia te będą należały się małżonkowi niewinnemu nie tylko gdy pozostaje on w niedostatku, lecz także wtedy, gdy taki niedostatek po jego stronie nie będzie zachodził, ale na skutek rozwodu dojdzie do pogorszenia jego sytuacji, aniżeli w przypadku gdyby nadal pozostawał w małżeństwie.

Prawo zapewnia także pewną ochronę małżonkowi niewinnemu, gdyż, jak wcześniej wspomniano małżonek wyłącznie winny rozpadu małżeństwa nie może żądać od niego alimentów.

Jak długo trwa taki obowiązek?

Obowiązek alimentacyjny względem małżonka pozostającego w niedostatku, tudzież w gorszej sytuacji wygaśnie z chwilą zawarcia przez niego nowego małżeństwa. Nie da się ukryć, że dla małżonka winnego rozpadu małżeństwa  często jest to jedyne rozwiązanie, aby uwolnić się od obowiązku płacenia byłej żonie/mężowi. Choć oczywiście zawsze można żądać uchylenia tego obowiązku powołując się na zmianę okoliczności.

Wina, o czym pisałam już kiedyś nie ma jednak żadnego wpływu na kwestie związane z dziećmi (np. alimenty, czy prawo do kontaktów) ani nie jest podstawą do uzyskania korzystniejszego podziału majątku wspólnego.  

 

 

Prawnikom z naszej jarocińskiej Kancelarii rozwodowej jest bardzo miło, iż niniejszy artykuł zainteresował Państwa. Mamy nadzieję, iż przeczytają Państwo także nasze inne artykuły dotyczące spadków, prawa karnego, odszkodowań, rozwodów i szerzej prawa rodzinnego.

Zapraszamy tez do kontaktu z Kancelarią mieszkańców takich miast jak: Krotoszyn, Pleszew, Ostrów, Gostyń, Koźmin, Gizałki, Borek Wielkopolski, Kalisz:

Adwokat Anna Konrady Kancelaria Prawna w Jarocinie

Kościuszki 17 Jarocin

+48 575 641 021

adwokat@kancelariajarocin.pl

www.prawnikodrozwodu.pl

 

Zostaw swoją myśl na temat “Konsekwencje rozwodu z orzeczeniem o winie”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *