Home PagePorady prawneOdpowiedź na pozew, czyli co w przypadku gdy współmałżonek wystąpił przeciwko mnie z pozwem o rozwód?

Odpowiedź na pozew, czyli co w przypadku gdy współmałżonek wystąpił przeciwko mnie z pozwem o rozwód?

Adwokat Anna Konrady- 2020-04-03

Był już artykuł o tym jak należy przygotować pozew o rozwód przeciwko naszemu współmałżonkowi, teraz czas wyjaśnić co należy zrobić w przypadku, kiedy to my otrzymamy z sądu pozew rozwodowy.

Jeżeli pozew rozwodowy, wniesiony przez naszego jeszcze współmałżonka spełni wszelkie warunki formalne, sąd doręczy nam jego odpis oraz wezwie do ustosunkowania się. Odpowiedź na pozew to pismo pozwalające nam zająć stanowisko w sprawie oraz wyjaśnić i uzasadnić swoje racje. To w nim będziemy mogli odnieść się do wszelkich zarzutów, twierdzeń oraz wniosków zawartych
w pozwie rozwodowym, jak również wskazanego w nim stanu faktycznego.

Z drugiej zaś strony również i my będziemy mogli w nim zgłosić swoje twierdzenia i zarzuty oraz wnioski, oraz przytoczyć na ich potwierdzenie dowody.

Co istotne i o czym należy pamiętać, to termin na zajęcie takiego stanowiska wynosi 14 dni od dnia doręczenia pisma z sądu. Przy czym chodzi tutaj o dni kalendarzowe, a nie robocze.

Gdzie i jak należy wnieść odpowiedź na pozew i co powinna zawierać
w swej treści ?

Odpowiedź na pozew powinna być złożona do tego sądu, z którego otrzymaliśmy pozew. Nasze pismo powinno być złożone w dwóch egzemplarzach, podobnie jak w przypadku pozwu, jeden będzie dla sądu, a drugi dla powoda, czyli naszego współmałżonka.

Trzeba pamiętać, że w takiej sytuacji to małżonek, który otrzymał pozew rozwodowy jest stroną pozwaną.

Jeśli chodzi o treść trzeba w niej wskazać przede wszystkim:

-sygnaturę sądu, będzie to ta sama, co wskazana na otrzymanym piśmie z sądu wraz z pozwem rozwodowym;
oznaczenie stron;
oznaczenie rodzaju pisma – czyli „Odpowiedź na pozew rozwodowy”;
-osnowę, inaczej treść, wniosku lub oświadczenia wraz z dowodami na poparcie przytoczonych faktów;

podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika
-oraz załączniki.

Sposób wniesienia jest taki sam, jak w przypadku pozwu. Odpowiedź można wnieść bądź to do Biura Podawczego sądu, albo wysłać za pośrednictwem poczty.

 

aitoff / Pixabay

Zostaw swoją myśl na temat “Odpowiedź na pozew, czyli co w przypadku gdy współmałżonek wystąpił przeciwko mnie z pozwem o rozwód?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *