Home PagePorady prawnePonowna Jazda po alkoholu na gruncie nowych przepisów

Ponowna Jazda po alkoholu na gruncie nowych przepisów

Adwokat Anna Konrady- 2019-02-27 -
5 Komentarzy
Marta Krzyzanowicz
Marta Krzyżanowicz- prawnik w naszej Kancelarii w Jarocinie. Sprawy karne, odszkodowania, sprawy rodzinne

Niedawno pisałem o skazanym z Jarocina, który w ramach recydywy dopuścił się kojlejnego przestępstwa jazdy pojazdem mechanicznym na podówjnym gazie. Sprawca ten miał o tyle szczęście, że został skazan na podstawie łagodnych przepisów, które obowiązywały potem jeszcze przez rok. Równie łagodnie nie mógł juz zostać skazny z powiatu krotoszyńskiego, który złamał prawo na nowych zasadach.

Zgodnie z kodeksem karnym, art. 178a § 1 i 4. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. § 4. Jeżeli sprawca czynu był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Zgodnie z art. 42 kodeksu karnego, sąd karny orzeka na okres nie krótszy niż 3 lata, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa wymienionego w § 1 był w stanie nietrzeźwości. Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio w razie popełnienia przestępstwa określonego w art. 178a § 4.

Dodatkowo zgodnie z art. 43a k.k., sąd orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 000 złotych, a w razie skazania sprawcy za przestępstwo określone w art. 178a § 4 co najmniej 10 000 złotych, do wysokości określonej w § 1 (60.000 zł).

Na podstawie przytoczonych przepisów, orzekał Sąd Rejonowy w Krotoszynie wobec sprawcy, który w dniu 4 lipca 2016 r. w miejscowości K. woj. (…), w ruchu lądowym, na drodze publicznej, na ul. (…) kierował samochodem ciężarowym marki R. (…) o numerach rejestracyjnych (…) wraz z naczepą G. T. o nr rej. (…) będąc w stanie nietrzeźwości około 2,3 promila alkoholu we krwi, przy czym czynu tego dopuścił się będąc uprzednio prawomocnie skazanym za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości wyrokiem Sądu Rejonowego sygn. akt II K 614/13. Sąd wymierzył podsądnemu karę 4 miesięcy pozbawienia wolności bez zawieszenia, orzekł w stosunku do oskarżonego środek karny w postaci dożywotniego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych oraz świadczenie pieniężne w kwocie 10.000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Na podstawie art. 624 § 1 k.p.k. zwolniono oskarżonego od ponoszenia kosztów postępowania, a to zapewne z uwagi na brak zawiasów. Sąd w Krotoszynie był więc nieugięty i z podobnym wyrokiem musi liczyć się każdy kierowca, który ryzykuje omawianą recydywę.

 

Miło nam, że znaleźliście Państwo czas na lekturę naszego artykułu dotyczącego tematyki rozwodowej. Polecamy też inne nasze publikacje dotyczące prawa.

Adwokat Anna Konrady Kancelaria Prawna w Jarocinie

Kościuszki 17 Jarocin

+48 575 641 021

adwokat@kancelariajarocin.pl

5 myśli na temat “Ponowna Jazda po alkoholu na gruncie nowych przepisów”

  • Vito

    Co mi grozi za prowadzenie ciężarówki po spożyciu alkoholu 0,18mg natomiast drugi pomiar 0,17mg. Mam prawo jazdy na wszystkie kategorię.

  • Mirosław W

    W sprawie jazdy pod wpływem alkoholu nie ma żartów. Za pierwszym razem udami się załatwić sprawę bez adwokata. Skorzystałem w wniosku o WUP
    Za drugim razem musiałem już skorzystać z pomocy adwokata. Polecam nie oszczędzać na takich sprawach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *