Home PageBlogPonowna Jazda po alkoholu na gruncie nowych przepisów

Ponowna Jazda po alkoholu na gruncie nowych przepisów

Adwokat Anna Konrady- 27 lutego 2019 -
5 Komentarzy
-Prawo Drogowe | Prawo karne
Free-Photos / Pixabay

 

Niedawno pisałem o skazanym z Jarocina, który w ramach recydywy dopuścił się kojlejnego przestępstwa jazdy pojazdem mechanicznym na podówjnym gazie. Sprawca ten miał o tyle szczęście, że został skazan na podstawie łagodnych przepisów, które obowiązywały potem jeszcze przez rok. Równie łagodnie nie mógł juz zostać skazny z powiatu krotoszyńskiego, który złamał prawo na nowych zasadach.

Zgodnie z kodeksem karnym, art. 178a § 1 i 4. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. § 4. Jeżeli sprawca czynu był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Zgodnie z art. 42 kodeksu karnego, sąd karny orzeka na okres nie krótszy niż 3 lata, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa wymienionego w § 1 był w stanie nietrzeźwości. Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio w razie popełnienia przestępstwa określonego w art. 178a § 4.

Dodatkowo zgodnie z art. 43a k.k., sąd orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 000 złotych, a w razie skazania sprawcy za przestępstwo określone w art. 178a § 4 co najmniej 10 000 złotych, do wysokości określonej w § 1 (60.000 zł).

Na podstawie przytoczonych przepisów, orzekał Sąd Rejonowy w Krotoszynie wobec sprawcy, który w dniu 4 lipca 2016 r. w miejscowości K. woj. (…), w ruchu lądowym, na drodze publicznej, na ul. (…) kierował samochodem ciężarowym marki R. (…) o numerach rejestracyjnych (…) wraz z naczepą G. T. o nr rej. (…) będąc w stanie nietrzeźwości około 2,3 promila alkoholu we krwi, przy czym czynu tego dopuścił się będąc uprzednio prawomocnie skazanym za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości wyrokiem Sądu Rejonowego sygn. akt II K 614/13. Sąd wymierzył podsądnemu karę 4 miesięcy pozbawienia wolności bez zawieszenia, orzekł w stosunku do oskarżonego środek karny w postaci dożywotniego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych oraz świadczenie pieniężne w kwocie 10.000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Na podstawie art. 624 § 1 k.p.k. zwolniono oskarżonego od ponoszenia kosztów postępowania, a to zapewne z uwagi na brak zawiasów. Sąd w Krotoszynie był więc nieugięty i z podobnym wyrokiem musi liczyć się każdy kierowca, który ryzykuje omawianą recydywę.

5 myśli na temat “Ponowna Jazda po alkoholu na gruncie nowych przepisów”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń ten artykuł