Rozwód na jednej rozprawie – czy jest możliwy?
Często podejmując decyzję o rozwodzie pojawia się pytanie czy rozwód na pierwszej rozprawie jest możliwy? Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak, jest on możliwy, jednakże konieczne jest spełnienie jednego kluczowego warunku. Oprócz wykazania, iż pomiędzy małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, sprawa rozwodowa powinna mieć charakter jak najmniej konfliktowy.
Niewątpliwie do szybkiego uzyskania rozwodu przyczyni się wystąpienie przez oboje
z małżonków z wnioskiem o rozwiązanie małżeństwa bez orzekania o winie któregokolwiek
z nich. W tym przypadku sąd nie będzie zobligowany do przeprowadzenia całego postępowania dowodowego i wykazania czy i który z małżonków ponosi winę za rozpad małżeństwa, lecz poprzestanie wyłącznie na przesłuchaniu stron.
Warto przede wszystkim zastanowić się, czy rozstrzygniecie wszelkich nieporozumień oraz sporów powinno nastąpić na rozprawie. Należy uświadomić sobie, iż każde nieporozumienie skutkować będzie dłuższym postępowaniem rozwodowym.
Sąd orzekając rozwód, rozstrzyga także o wielu innych istotnych kwestiach, takich jak: komu należy powierzyć władzę rodzicielską, z kim będzie mieszkało dziecko po rozwodzie, alimentach czy komu należy powierzyć mieszkanie po rozwodzie.
Ważne jest, aby dojść do porozumienia i wypracować wspólne stanowisko, tak aby Sąd nie miał wątpliwości co do powyższych kwestii. Warto w tym przypadku skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego, który ułatwi nam wypracowanie konsensusu jeszcze przed pierwszą rozprawą, zwłaszcza mając na uwadze, iż towarzyszące całemu procesowi rozwodowemu silne emocje, nie zawsze ułatwiają podjecie właściwych decyzji.
Co w przypadku gdy małżonkowie posiadają małoletnie dzieci?
Uzyskanie rozwodu na pierwszej rozprawie jest możliwe także gdy strony posiadają wspólne małoletnie dzieci.
Jak już wcześniej wspomniano Sąd wydając wyrok rozstrzyga także w przedmiocie władzy rodzicielskiej, alimentów oraz miejsca zamieszkania dziecka.
W celu przyspieszenia procesu rozwodowego warto, aby strony wypracowały plan wychowawczy określający sposób wychowania i opieki nad małoletnim dzieckiem oraz jego majątkiem, a także uregulować kwestię kontaktów, określając terminy i częstotliwość spotkań. Strony mogą również wskazać, iż kontakt z dzieckiem będzie nieograniczony. Należy jednak pamiętać jednak, że w każdym przypadku priorytetem dla Sądu jest dobro małoletniego, stąd porozumienie w sprawie opieki nad dzieckiem powinno uwzględniać przede wszystkim jego interes.
Konieczne jest także wypracowanie kompromisu co do kwestii z kim dziecko zamieszka po rozwodzie. Wszelkie spory stron w tej kwestii będą skutkowały powstaniem wątpliwości dla Sądu i tym samym będą powodowały, że proces rozwodowy znacznie wydłuży się, bowiem konieczne będzie ustalenie przez Sąd miejsca pobytu małoletniego.
Porozumienie stron co do alimentów nie
wątpliwie również będzie czynnikiem wpływającym na szybkość uzyskania rozwodu. Strony powinny dojść do konsensusu przede wszystkim co do wysokości alimentów oraz ustalenia planu i zestawienia wydatków na dziecko.
W końcu Sąd zobligowany jest do rozstrzygnięcia w wyroku rozwodowym
w przedmiocie korzystania ze wspólnego mieszkania małżonków. W przypadku gdy po rozwodzie byli małżonkowie nadal będą je wspólnie zajmować, najlepszym rozwiązaniem będzie wydzielenie przestrzeni przysługującej wyłącznie każdemu z małżonków oraz przestrzeni wspólnej. Takie rozwiązanie niewątpliwie ułatwi życie rozwiedzionych małżonków pod jednym dachem.