Skuteczne sposoby na dłużników alimentacyjnych.
Bezskuteczne egzekwowanie alimentów jest koszmarem wielu osób, które pomimo posiadania wyroku zasądzającego świadczenie na rzecz dziecka mogą tylko bezradnie rozłożyć ręce i zacisnąć zęby. Właśnie, czy na dłużników alimentacyjnych nie ma sposobu? Otóż jest kilka i warto o nich pamiętać, bowiem niektóre dolegliwości mogą skłonić nawet najbardziej opornych rodziców do zapłaty alimentów. Oto lista sposób na dłużników alimentacyjnych:
wszczęcie egzekucji u komornika
Oczywisty i podstawowy sposób wyegzekwowania należności. Należy w imieniu małoletniego dziecka jako jego przedstawiciel ustawowy złożyć do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji. We wniosku należy podać kwotę alimentów do wyegzekwowania. Koniecznym załącznikiem do wniosku jest wyrok/postanowienie wraz z klauzulą wykonalności. Jeśli jesteśmy w stanie podać komornikowi dodatkowe dane dłużnika np. nr konta, adres zakładu pracy, nr rejestracyjny pojazdu to namierzenie majątku dłużnika może być łatwiejsze.
odpowiedzialność karna
Obawa przed procesem karnym i ewentualną karą (włącznie z karą pozbawienia wolności) powoduje, że nawet najbardziej oporne osoby zaczynają płacić alimenty. Aby zainteresować naszym dłużnikiem organy ścigania należy złożyć na policji zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa (ustnie albo pisemnie). Jest to bowiem przestępstwo ścigane na wniosek pokrzywdzonego (jego przedstawiciela ustawowego czyli rodzica) Do popełnienia przestępstwa niealimentacji dojdzie, gdy łączna wysokość powstałych zaległości stanowi równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych albo jeżeli opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosi co najmniej 3 miesiące. Przykładowo, przy zasądzonej kwocie alimentów w wysokości 1000 zł, zaległość musi przekroczyć 3000 zł.
zatrzymanie prawa jazdy
Praktycznie każdy korzysta codzienne z samochodu, zarówno do celów prywatnych, jak i zawodowych. Pozbawienie prawa jazdy na pewien czas jest bardzo dotkliwą sankcją. Co należy zrobić, aby tym sposobem wpłynąć na dłużnika alimentacyjnego? Cała procedura opisana jest w ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Prowadzi ją gmina, na wniosek osoby uprawnionej. Konieczne jest przedstawienie zaświadczenia o bezskuteczności egzekucji alimentów. Postępowanie to może zakończyć się wydaniem decyzji o uznaniu dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych, a gdy decyzja stanie się ostateczna, organ właściwy dłużnika (tj. wójt, burmistrz, prezydent miasta) po uzyskaniu z centralnej ewidencji kierowców informacji, że dłużnik alimentacyjny posiada uprawnienie do kierowania pojazdami, kieruje wniosek do starosty o zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego.
Miło nam, że znaleźliście Państwo czas na lekturę naszego artykułu dotyczącego tematyki rozwodowej. Polecamy też inne nasze publikacje dotyczące prawa.
Adwokat Anna Konrady Kancelaria Prawna w Jarocinie
Kościuszki 17 Jarocin