Home PagePorady prawneW jaki sposób napisać pozew o rozwód?

W jaki sposób napisać pozew o rozwód?

Kancelaria Jarocin Adwokat Jarocin- 2019-02-11 -
1 Komentarz
Radca prawny Joanna Jędrzejewska- sprawy o rozwód, alimenty, prawo rodzinne

Co prawda Sąd Rejonowy w Jarocinie nie prowadzi spraw o rozwiązanie małżeństwa poprzez rozwód, gdyż rozwody należą do kompetencji Sądów Okręgowych, w tym wypadku Sądu Okręgowego w Kaliszu. Niemniej jednak mieszkańcy Jarocina niczym się nie różnią od mieszkańców innych polskich miejscowości i niestety także ich związki małżeńskie się rozpadają. W konsekwencji koniecznym jest skierowanie sprawy – pozwu o rozwód, którego przedmiotem jest żądanie orzeczenia rozwodu.

W jaki więc sposób taki pozew należy napisać?

Z mojego doświadczenia jako adwokata prowadzącego sprawy rodzinne, w tym sprawy o rozwód odpowiem tak: W sposób zwięzły i konkretny.

Błędem jaki często popełniają rozwodzący się, zwłaszcza, gdy istnieje szansa na orzeczenie rozwodu bez winy małżonków lub jest szansa na dogadanie się co do niektórych elementów rozwodu jest niepotrzebne opisywanie wszystkich negatywnych wydarzeń z życia małżonków. Opisywanie w sposób bardzo emocjonalny i niepotrzebnie rozdrażniający drugą stronę.

W każdym razie pozew o rozwód jak każdy inny pozew składany do Sądu, czy to w Kaliszu, czy w Pleszewie lub Jarocinie powinien składać się z dwóch części. Pierwszą jest tzw. petitum, a drugą uzasadnienie.

W petitum, czyli inaczej w główce pozwu, należy napisać o co się wnosi ( tj. np.: o orzeczenie rozwodu ), a w uzasadnieniu jak sama nazwa wskazuje, należy uzasadnić dlaczego sąd powinien przychylić się do żądań wskazanych w główce pozwu.

Pozew kieruje się do sądu okręgowego właściwości dla ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania. Tak jak pisałam w wstępie, dla mieszkańców Jarocina, Pleszewa, Gostynia, Krotoszyna, czy Żerkowa będzie to Sąd Okręgowy w Kaliszu.

W pozwie należy także podać swoje tj. imię, nazwisko, adres i numer pesel oraz dane pozwanego: imię, nazwisko i adres.

Po podaniu danych osobowych należy wskazać o co konkretnie się wnosi: o rozwiązanie małżeństwa poprzez rozwód (z wyłącznej winy pozwanego, ewentualnie z winy obu stron, ewentualnie bez orzekania o winie), czy o zasądzenia alimentów na swoją rzecz, sposobie korzystania z wspólnego mieszkania. Petitum pozwu może także zawierać dodatkowe wnioski takie jak: zwolnienie od kosztów sądowych, zasądzenie od pozwanego kosztów postępowania.

Sytuacja mocno się komplikuje, gdy sąd będzie orzekał w sprawie małoletnich dzieci rozwodzących się małżonków.
Wówczas trzeba także napisać żądania, które ich dotyczą tj.: powierzenia władzy rodzicielskiej, zasądzenia alimentów, uregulowania kontaktów.

W uzasadnieniu pozwu rozwodowego koniecznym jest uzasadnienie swoich żądań. Najlepiej zacząć od podania informacji neutralnych, daty zawarcia związku małżeńskiego, daty urodzin dzieci. Należy także załączyć odpisy z aktów stanu cywilnego dotyczące tych okoliczności.
Tak jak pisałem w wstępie warto pozew zwłaszcza w sytuacji, gdy istnieje szansa na jakieś porozumienie się między rozwodzącymi się małżonkami pisać w sposób wyważony, bez niepotrzebnych emocji i relacjonowania wszystkich faktów z pożycia małżeńskiego.

Koniecznym jest jednak wskazanie, iż doszło do rozkładu pożycia małżeńskiego i między małżonkami wygasły więzi: uczuciowa, ekonomiczne i fizyczna.
Jeżeli natomiast domagamy się z pozwie rozwodowym orzeczenia winy, to koniecznym jest wskazanie z jakiej przyczyny oraz zaproponowanie ewentualnych wniosków dowodowych.
Jeżeli małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dzieci, to także należy uzasadnić kwestie związane z orzeczeniami wydawanymi w ich sprawie.

Pamiętać należy, iż pozew składa się w dwóch egzemplarzach z dowodem uiszczenia opłaty sądowej w wysokości 600,00 złotych.

Wreszcie na koniec. O ile napisanie pozwu rozwodowego nie jest specjalnie skomplikowane i pewnie osoba nie obeznana z prawem da sobie radę przy pomocy wiedzy i wzorów znalezionych w internecie. To jednak uważam, iż jest to tak istotna sprawa w życiu małżonków, która wiąże się z wieloma konsekwencjami dla ich dalszego życia, iż warto skorzystać przed podjęciem decyzji z porady, pomocy adwokata lub radcy prawnego mających doświadczenie w prowadzeniu spraw rozwodowych

 

Miło nam, że znaleźliście Państwo czas na lekturę naszego artykułu dotyczącego tematyki rozwodowej. Polecamy też inne nasze publikacje dotyczące prawa.

Adwokat Anna Konrady Kancelaria Prawna w Jarocinie

Kościuszki 17 Jarocin

+48 575 641 021

adwokat@kancelariajarocin.pl

 

Zapraszam także na naszą stronę dedykowaną rozwodom: www.prawnikodrozwodu.pl

1 myśl na temat “W jaki sposób napisać pozew o rozwód?”

  • Jarek z Pleszewa

    Zgadzam się z Panią Mecenas. Przy tworzeniu pozwu warto skorzystać chociażby z porady prawnika. Sam próbowałem samodzielnie napisać pozew, jednakże przerosło mnie to. W teorii wydaje się to łatwe. Jednak to tylko teoria… Decyzja o rozwodzie wynika zawsze z jakiegoś powodu. Małżonkowie nie są wtedy w stanie opisać stanu faktycznego bez emocji. Najlepiej zrobi to więc osoba postronna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *