Home PagePorady prawneZ WOKANDY SĄDU REJONOWEGO W JAROCINIE: Czy małżonek ma obowiązek uczestniczenia w kosztach utrzymania nieruchomości, w której zamieszkuje za zgodą drugiego małżonka?

Z WOKANDY SĄDU REJONOWEGO W JAROCINIE: Czy małżonek ma obowiązek uczestniczenia w kosztach utrzymania nieruchomości, w której zamieszkuje za zgodą drugiego małżonka?

Adwokat Anna Konrady- 2019-03-05 -
8 Komentarzy
lenalindell20 / Pixabay

Czy małżonek ma obowiązek uczestniczenia w kosztach utrzymania nieruchomości, w której zamieszkuje za zgodą drugiego małżonka?

Nad powyższym zagadnieniem pochylił się Sąd Rejonowy w Jarocinie w sprawie o sygn. akt I C 1235/14. Sprawa dotyczyła następującego stanu faktycznego. Małżeństwo zamieszkiwało wspólnie w nieruchomości należącej początkowo do matki powódki, a następnie do powódki. Własność nieruchomości została przeniesiona na rzecz powódki w drodze darowizny. Przez cały okres zamieszkiwania pozwany nie partycypował w kosztach utrzymania tej nieruchomości – nie płacił ani czynszu, ani też żadnych opłat za media.

Powódce nie podobała się postawa pozwanego i postanowiła pozwać go, żądając zapłaty od niego kosztów utrzymania nieruchomości, czyli opłat za media. W uzasadnieniu powódka wskazała, że pozwany zamieszkuje w domu, będącym jej własnością, zużywa zarówno energię elektryczną, wodę, jak i gaz, a w ogóle nie partycypuje w powstałych w związku z tym kosztach.

Powódka nie wskazała podstawy prawnej swojego roszczenia, jednak Sąd dokonał kwalifikacji prawnej dochodzonego przez nią roszczenia, uznając, że strony łączyła umowa użyczenia. Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Jednak osoba biorąca daną rzecz do używania nie jest zwolniona z obowiązku ponoszenia kosztów utrzymania tej rzeczy. Zgodnie z art. 713 k.c. pozwany, jako biorący do używania, ma obowiązek ponoszenia kosztów utrzymania rzeczy użyczonej. Sąd podkreślił, że umowa użyczenia ma nieopłatny charakter, co odróżnia ją od umowy najmu lub dzierżawy, jednak biorący do używania nie jest zwolniony z kosztów z jej utrzymania. Dlatego też na pozwanym ciążył obowiązek opłacania rachunków za media.

Niezależnie od powyższego, trzeba też zwrócić uwagę na to, że na pozwanym ciąży obowiązek przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, o którym mowa w art. 27 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Za potrzeby rodziny uznać należy również koszty związane z utrzymaniem wspólnego miejsca zamieszkania, w tym opłacanie rachunków. W takim samym sprawie powódka mogłaby również wystąpić z roszczeniem na podstawie art. 27 k.r.i.o. Do takiego postępowania stosuje się przepisy dotyczące dochodzenia roszczeń alimentacyjnych. Sprawę taką zawsze rozpoznawałby więc Sąd Rejonowy, a powództwo mogłoby być wytoczone według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej. W przypadku takiego roszczenia małżonek może w trakcie trwania małżeństwa żądać od drugiego małżonka świadczeń na podstawie art. 27 k.r.i.o., w trakcie procesu rozwodowego wystąpić z wnioskiem o zabezpieczenie potrzeb rodziny (art. 445 k.p.c.) oraz w wyroku rozwodowym, albo po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego wystąpić z roszczeniem o zapłatę alimentów (art. 60 k.r.i.o.).

 

Prawnikom z naszej jarocińskiej Kancelarii rozwodowej jest bardzo miło, iż niniejszy artykuł zainteresował Państwa. Mamy nadzieję, iż przeczytają Państwo także nasze inne artykuły dotyczące spadków, prawa karnego, odszkodowań, rozwodów i szerzej prawa rodzinnego.

Zapraszamy tez do kontaktu z Kancelarią mieszkańców takich miast jak: Krotoszyn, Pleszew, Ostrów, Gostyń, Koźmin, Gizałki, Borek Wielkopolski, Kalisz:

Adwokat Anna Konrady Kancelaria Prawna w Jarocinie

Kościuszki 17 Jarocin

+48 575 641 021

adwokat@kancelariajarocin.pl

Doceń i poleć nas

8 myśli na temat “Z WOKANDY SĄDU REJONOWEGO W JAROCINIE: Czy małżonek ma obowiązek uczestniczenia w kosztach utrzymania nieruchomości, w której zamieszkuje za zgodą drugiego małżonka?”

 • Inirikaj

  Dzien dobry,

  a ile kosztuj eu Panstwa sprawa o alimenty.
  Ojciec nic nie płąci, albo płaci od dczasu do czasu jakies grosze, córka chodzi do 6 klasy, a ojciec wyprowadził się do młodszej.

 • Trevor

  Bardzo proszę Państwa o pomoc!!!
  Kilka lat temu pożyczyłem kwotę 14 tysięcy na spłatę długu, który miał brat. Brat w zamian miał na mnie przepisac swój udział w nieruchomosci po rodzicach. Nie zrobił tego!!! Dodam ze spisaliśmy że pożyczam mu pieniądze i on podpisał !!! mija niedługo ponad 10 lat i nie che oddać pieniędzy !!! Co mam robić ? Jak odzyskać swoje pieniadzę?

  Bardzo proszę o pomoc!!!

  • Bartosz Kowalak

   Dzień dobry,
   Jeżeli do tej pory nie udało sie dogadac na niwie polubownej z bratem, to pozostaje droga sądowa. Prosze uważac na przedawnienie, które niedługo może nastąpic.
   sugerowałbym wiec pilny kontakt z radcą prawnym lub adwokatem.

 • Judi domino kiu

  Szukam bardzo dobrego prawnika!!! Chodzi mi konkretnie o rozwód z orzeczeniem o winie. Czy możecie mi kogoś polecić? Rejon Poznania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *