Home PageBlogZ wokandy Sądu Rejonowego w Jarocinie – Podwyższenie alimentów na dorastające dziecko

Z wokandy Sądu Rejonowego w Jarocinie – Podwyższenie alimentów na dorastające dziecko

Kancelaria Jarocin Adwokat Jarocin- 14 lutego 2019
Pexels / Pixabay

Nasi adwokaci i radcowie prawni w swojej praktyce wielokrotnie spotykają się z pytaniem, czy po kilku latach można domagać się podwyższenia ustanowionych przez sąd alimentów na dziecko.

Każdy rodzic wie, że wraz z dzieckiem rosną jego potrzeby. W takiej sytuacji jak najbardziej możemy wnieść do sądu pozew o podwyższenie alimentów. W tym przypadku konieczne będzie udowodnienie, że zaszła zmiana stosunków w rozumieniu art. 138 k.r.o., tj. że zwiększyły się usprawiedliwione potrzeby naszego dziecka.

Sąd Rejonowy w Jarocinie w swoich wyrokach podkreśla, że: dla stwierdzenia czy nastąpiła zmiana stosunków, o której mowa w art 130 k.r.i.o., należy porównać istniejącą przez dłuższy czas sytuację poprzednią z sytuacją obecną, o ile ma ona charakter trwały i będzie istnieć przez dłuższy czas. (wyrok z dnia 19 stycznia 2016 r., sygn. III RC 90/15) Oznacza to, że konieczne jest również wykazanie, że owo zwiększenie się potrzeb jest sytuacją trwałą, nie zaś przejściową.

Oczywiście renta alimentacyjna jaką uda nam się uzyskać jest zależna od możliwości zarobkowych osoby zobowiązanej do płacenia alimentów. Warto jednak podkreślić, że trudna sytuacja finansowa zobowiązanego nie jest żadnym usprawiedliwieniem, jeśli osoba ta jest bierna w poszukiwaniu zatrudnienia, np. żyje z zasiłków społecznych chociaż jest w pełni zdolna do pracy. Również Sąd Rejonowy w Jarocinie (sygn. III RC 90/15) stoi na stanowisku, że od rodziców zobowiązanych do alimentacji małoletnich dzieci, których usprawiedliwione potrzeby systematycznie wzrastają wraz z wiekiem, wymaga się szczególnej aktywności w zakresie zdobywania środków finansowych

Powyższe prowadzi do wniosku, że raz ustanowione alimenty mogą zostać zmienione w przyszłości, zwłaszcza jeśli wraz z wiekiem zwiększyły się potrzeby dziecka

Zostaw swoją myśl na temat “Z wokandy Sądu Rejonowego w Jarocinie – Podwyższenie alimentów na dorastające dziecko”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń ten artykuł