Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.OKWiecej
Home PageBlogZ WOKANDY SĄDU REJONOWEGO W JAROCINIE – PRZEDWCZESNY WNIOSEK O ZWOLNIENIE OD KOSZTÓW

Z WOKANDY SĄDU REJONOWEGO W JAROCINIE – PRZEDWCZESNY WNIOSEK O ZWOLNIENIE OD KOSZTÓW

Joanna Nowacka- 24 lutego 2019 -
1 Komentarz
-

Wiele osób rezygnuje z wystąpienia na drogę sądową z uwagi na związane z postępowaniem koszty sądowe. I nie chodzi tutaj tylko o koszty, które mogą się pojawić w przypadku przegranego procesu, ale głównie o te, które pojawiają się już na początku sprawy i w jej trakcie. Trzeba bowiem wiedzieć, że wnosząc pozew lub wniosek do sądu należy uiścić opłatę sądową, a jeżeli w toku sprawy konieczne będzie powołanie biegłego, również ponieść wydatki związane z jego opinią.

Pamiętać jednak należy, że prawo przewiduje możliwość zwolnienia od kosztów sądowych. Z takim wnioskiem strona może wystąpić już na etapie inicjowania sprawy bądź jej w toku. Bardzo często klienci pytają naszych adwokatów i radców prawnych jakie mają szansę na uzyskanie tego zwolnienia. Rozstrzygnięcie sądu w tej kwestii zależy jednak od okoliczności sprawy.

Warto jednak pamiętać, że często sądy stoją na stanowisku, że wniosek o zwolnienie od kosztów nie może być przedwczesny, co oznacza, że zwolnienie jest możliwe wtedy gdy konieczność uiszczenia kosztów sądowych jest realna, a nie tylko hipotetyczna.

Podobną sprawą zajmował się Sąd Rejonowy w Jarocinie. W postanowieniu z dnia 8 maja 2017 r. wydanym w sprawie I C 848/16 Sąd oddalił wniosek pozwanej o zwolnienie od kosztów sądowych, wskazując, iż na obecnym etapie postępowania pozwana nie jest zobowiązana do ponoszenia żadnych kosztów. Pozwana, nie godząc się z takim rozstrzygnięciem wniosła zażalenie, jednakże Sąd Okręgowy w Kaliszu podzielił stanowisko Sądu Rejonowego w Jarocinie. W uzasadnieniu postanowienia można przeczytać: Sad I instancji prawidłowo uznał, iż wniosek pozwanej w zakresie zwolnienia jej od kosztów sądowych jest przedwczesny, istotnie bowiem, przynajmniej na obecnym etapie postępowania, żadne koszty sądowe pozwanej nie obciążają. Jak słusznie przyjął Sąd Rejonowy, nie można również przewidzieć czy w dalszym stadium postępowania skarżąca będzie zobowiązana ponosić jakiekolwiek koszty sądowe, a jeśli ewentualnie zajdzie taka konieczność to niewiadomym jest jaka będzie ich wysokość. W konsekwencji nie ma obecnie podstaw do rozstrzygnięcia czy będzie ona w stanie, ze względu na swój stan majątkowy, podołać tym wydatkom bez uszczerbku dla swojego utrzymania. Podkreślić przy tym trzeba, że konstatacja ta nie uniemożliwia pozwanej ponownego złożenia wniosku o zwolnienie od kosztów postępowania, jednakże o ile w toku procesu nie zaistnieje konieczność poniesienia przez nią kosztów sadowych, to o kosztach postępowania Sąd I instancji orzeknie w orzeczeniu kończącym sprawę w instancji w myśl 108 k.p.c.

Podsumowując wskazać należy, że zwolnienie od kosztów jest możliwe przede wszystkim wtedy, gdy koszty te już istnieją, a nie wtedy gdy istnieje jedynie hipotetyczna możliwość ich poniesienia.

1 myśl na temat “Z WOKANDY SĄDU REJONOWEGO W JAROCINIE – PRZEDWCZESNY WNIOSEK O ZWOLNIENIE OD KOSZTÓW”

  • Colin

    Dzień dobry,

    Podejrzewam ze u siostry szwagierki dojdzie do rozwodu. Tam jest taka sprawa, że dostała od rodziców mieszkanie warte 150tys oraz nieruchomosć niezabudowaną, przed slubem. Maż szwagierki siostry nie wniosł do małżeństwa nic. Po drodze wzięli kredyt na dom, który spłacają – z pieniedzy zarobionych przez obojga.
    Moje pytanie, to jak przy rozwodzie wygląda sprawa podziału domu i obciażen kredytowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń ten artykuł