Home PagePorady prawneCzy koniecznym jest przesłuchanie przez sąd osoby poszkodowanej w wypadku samochodowym, która doznała dystorsji odcinka szyjnego kręgosłupa?

Czy koniecznym jest przesłuchanie przez sąd osoby poszkodowanej w wypadku samochodowym, która doznała dystorsji odcinka szyjnego kręgosłupa?

Kancelaria Jarocin Adwokat Jarocin- 2021-03-22
hkgoldstein0 / Pixabay

Czy koniecznym jest przesłuchanie przez sąd osoby poszkodowanej w wypadku samochodowym, która doznała dystorsji odcinka szyjnego kręgosłupa?

 

W postępowania sądowym w sprawie o zapłatę zadośćuczynienia za skutki urazu smagnięcia biczem jednym z podstawowych dowodów jest dowód z przesłuchania strony, która chce dochodzić swoich roszczeń w pozwie, czy też przesłuchania  strony, która te roszczenia neguje.

W przypadku dystorsji odcinka szyjnego kręgosłupa podstawowym dowodem jaki należy przeprowadzić w toku takiego postępowanie jest dowód z opinii lekarza sądowego z dziedziny neurologii lub ortopedii. Nie da się ukryć, że to właśnie ten dowód jest podstawą do wydania wyroku w sprawie.

Nie ulega wątpliwości, że  nie mniej ważnym dowodem jest dowód z przesłuchania samej strony, która doznała uszczerbku w postaci urazu smagnięcia biczem. Mając na uwadze swoje doświadczenie w sprawach o zadośćuczynienie za skutku urazu typu Whiplash, uważam, iż w zasadzie jest koniecznym, aby osoba, która chce dochodzić swoich roszczeń przed sądem, była przesłuchana w toku procesu.

Wyjaśnienia osoby poszkodowanej przed obliczem sądu są konieczne dla zaprezentowania
w toku postępowania osobistych, może trochę subiektywnych, ale indywidualnych odczuć, przeżyć i wrażeń osoby poszkodowanej w wyniku tego wypadku.

To właśnie tylko osoba poszkodowana może w pełni odzwierciedlić przeżycia, które odcisnęły się na jej zdrowiu, na sposobie spędzania wolnego czasu, na jej psychice, a nie dokumentacja medyczna.

Opinia biegłego w zasadzie ma charakter techniczny, nie dotyczy ona osobistych konsekwencji urazu biczowego. Poszkodowany powinien zatem opowiedzieć jak wyglądał wypadek, jak wyglądało leczenie, rehabilitacja, jak była intensywna, czy uraz ten wiązał się z jakimiś zmianami w jego zachowaniu, sposobie spędzania wolnego czasu. Czy miał problemy ze snem lub też psychiką, czy uraz ten oddziaływał na życie w rodzinie, życie towarzyskie i wiele innych okoliczności, które sąd także musi wziąć pod uwagę wydając wyrok uwzględniający lub też oddalający powództwo o zapłatę zadośćuczynienia za uraz biczowy.

Dobrze zatem, aby osoba, która chce dochodzić roszczeń odszkodowawczych w związku z urazem typu Whiplash była świadoma tego, iż będzie musiała stanąć przed obliczem Wysokiego Sądu i opowiedzieć o konsekwencjach jakie dla jej zdrowia, życia wywarł uraz szyi typu biczowego.

 

Zostaw swoją myśl na temat “Czy koniecznym jest przesłuchanie przez sąd osoby poszkodowanej w wypadku samochodowym, która doznała dystorsji odcinka szyjnego kręgosłupa?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *