Home PagePorady prawneCzy konsekwencje urazu smagnięcia biczem kończą się z datą uprawomocnienia się wyroku zasądzającego zadośćuczynienie  ?

Czy konsekwencje urazu smagnięcia biczem kończą się z datą uprawomocnienia się wyroku zasądzającego zadośćuczynienie  ?

Kancelaria Jarocin Adwokat Jarocin- 2020-12-22
kalhh / Pixabay

Czy konsekwencje urazu smagnięcia biczem kończą się z datą uprawomocnienia się wyroku zasądzającego zadośćuczynienie  ?

 

Przedstawiciele Zakładów Ubezpieczeń, czy też pełnomocnicy procesowi, jak adwokaci
i radcowie prawni reprezentujący ubezpieczycieli w toku procesu związanego
z dochodzeniem odszkodowania-zadośćuczynienia za skutki urazu na typu Whiplash lubią wskazywać, iż konsekwencje wypadku komunikacyjnego powodującego uraz biczowy trwają tak długo jak trwa proces sądowy.

Tym samym zdaniem Zakładów Ubezpieczeń dystorsja odcinka szyjnego kręgosłupa trwa dopóki nie uprawomocni się wyrok zasądzający zadośćuczynienie.

Jak więc można się domyślić ubezpieczyciele w zasadzie negują powstanie w wielu wypadkach – urazów szyi o charakterze biczowym powstałych na skutek wypadku  komunikacyjnego sugerując niejako masową zmowę osób poszkodowanych w stłuczkach samochodowych, które próbują wyłudzać odszkodowanie, zarzucając im niekiedy wręcz symulanctwo.

Paradoksalnie mając na uwadze, to jak długo trwa proces sądowy w chwili obecnej
w Polsce, zwłaszcza w przypadku dochodzenia roszczeń związanych z urazem biczowym, to w wielu wypadkach mogą mieć rację.

Po pierwsze, mając bowiem na uwadze fakt, iż zanim osoba poszkodowana zdecyduje się na skierowanie pozwu na drogę sądową, to od daty wypadku mija najczęściej i tak już kilka miesięcy.

 Po drugie, przypomnieć w tym miejscu należy, iż proces sądowy, a zwłaszcza proces
o zapłatę odszkodowania za skutki smagnięcia biczem potrafi trwać kilka lat, średnio około dwóch. To ubezpieczyciele mogą mięć paradoksalnie rację.

W przypadku tych urazów kręgosłupa szyjnego, które mają charakter najlżejszy,
w zasadzie występują tylko objawy przedmiotowe i objawy subiektywne jak ból, mrowienie, dyskomfort psychiczny. Nie ma wyników, czy też wyniki badań radiologicznych nie wskazują na obiektywne zmiany w obrębie kręgosłupa szyjnego, to tego typu objawy najczęściej towarzyszą poszkodowanym właśnie przez kilka miesięcy. Czasami kilkanaście w przypadku cięższych urazów, gdzie mamy już objawy także o charakterze podmiotowym takie jak ubytki czy też zaniki mięśni, ubytki skórne, reakcje neurologiczne na bodźce.

Tym samym, skoro konsekwencje wypadku ulegają wytłumieniu już po kilku, kilkunastu miesiącach, a proces o zapłatę zadośćuczynienia kończy się po trzech czterech latach od daty zaistnienia wypadku, to faktycznie może zajść sytuacja, że chory zdąży już w pełni się zrehabilitować i wrócić do zdrowia, zanim dojdzie do zakończenia procesu o zapłatę zadośćuczynienia.

Niewątpliwie jednak wielu chorych w wyniku uszkodzenia tkanek miękkich, kości kręgosłupa, uszkodzeń w zakresie centralnego układu nerwowego, też mózgu odczuwa konsekwencje związane z smagnięcie biczem znacznie dłużej niż kilka miesięcy. Nierzadko zdarza się, że dolegliwości te przyjmują formę przewlekłą i często towarzyszą ona poszkodowanym przez całe życie.

Niezależnie jednak od tego, czy uraz smagnięcia biczem trwa kilka miesięcy, czy kilka lat, to i tak poszkodowanemu od zakładu ubezpieczeń należy się godne zadośćuczynienie odpowiednie do charakteru urazu typu Whiplash i jego konsekwencji dla osoby poszkodowanej w wyniku wypadku samochodowego.

 

Zostaw swoją myśl na temat “Czy konsekwencje urazu smagnięcia biczem kończą się z datą uprawomocnienia się wyroku zasądzającego zadośćuczynienie  ?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *