Home PagePorady prawneIle trwa sprawa o zachowek?

Ile trwa sprawa o zachowek?

Bartosz Kowalak- 2023-01-15

Jak długo trwa sprawa o zachowek w Sądzie? 

Bartosz Kowalak- radca prawny prowadzi sprawy o odszkodowanie, spadkowe i cywilne.

Jednym z pierwszych pytań, jakie zadają Klienci adwokatom lub radcom prawnym specjalizującym się w sprawach spadkowych, jest pytanie o długość postępowania sądowego, którego wynikiem będzie wyrok zasądzający na ich rzecz tzw. “zachowek”. Oczywiście pierwszym pytaniem jest zwykle pytanie o to, jak duży Klientowi przysługuje zachowek, o ile oczywiscie przysługuje.

Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna i ostatecznie sprowadza się do często słyszanego stwierdzenia od prawników: “To zależy”.

Zależy to od kilku czynników, takich jak:

  • Sądu, do którego składamy nasz pozew o zachowek. Na przykład w sądzie w Poznaniu czas oczekiwania na pierwszą rozprawę może wynieść kilka miesięcy. Może być krótszy w mniejszym sądzie. Z naszego doświadczenia wynika, iż Sąd w Jarocinie jest tu trochę szybszy. Niemniej jednak nie ma reguły.
  • Jakości napisanego przez  nas pozwu. Jeśli pozew jest pozbawiony  braków formalnych, sąd nie będzie go zwracał do uzupełnienia.
  • Środków dowodowych – wniosek o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego, dotyczącego wyceny majątku spadkowego, może trwać kilka miesięcy, jak również konieczność  przesłuchania świadków, co wymaga ustalenia terminów rozpraw.
  • Wniosków, które dołączamy do pozwu, np. wniosek o zwolnienie od  kosztów sądowych może przedłużyć rozpatrzenie sprawy o kilka tygodni.
  • Postawy pozwanego i podjętej przez niego linii obrony. Im bardziej aktywny  pozwany i im więcej wniosków dowodowych zgłosi, tym dłuższy będzie proces.

 

Nie ma oczywiście żadnych przeszkód, aby sprawa sądowa skończyła się na pierwszej rozprawie, lub nawet jeszcze przed nią. Tak będzie gdy strony zdecydują się na zawarcie ugodę, co się czasem zdarza.

 

Przekładając te rozważania na miesiące, to  przeciętne postepowanie o zapłatę zachowku przed sądem trwa około roku do dwóch lat. Przy czym nie jest niczym dziwnym  także uzyskanie wyroku po 5 miesiącach, jak i po 3 latach.

 

Dodać należy, iż do tego dochodzi jeszcze możliwość wywiedzenia przez strony apelacji od wyroku w sprawie o zachowek. Co da nam kolejne kilka miesięcy oczekiwania nim Sąd drugiej Instancji wyda orzeczenie.

 

 

Zostaw swoją myśl na temat “Ile trwa sprawa o zachowek?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *