Odszkodowanie za zniszczoną odzież wskutek wypadku motocyklowego
Wypadek motocyklowy zawsze niesie ze sobą duże niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia motocyklisty. Jego konsekwencją niekiedy mogą być poważne urazy, jak na przykład złamania kończyn czy inne obrażenia wielonarządowe doznane przez kierującego.
Poza konsekwencjami dla zdrowia, nierzadko taki wypadek wiąże się również ze zniszczeniem motocykla, ale również i bardzo wartościowej odzieży oraz obuwia. W związku z tym wielu poszkodowanych w wyniku takiego wypadku podejmuje decyzję o dochodzeniu nie tylko odszkodowania za zniszczenie motocyklu, ale także i wspomnianej odzieży.
Chcąc dochodzić takiego odszkodowania koniecznym jest wykazanie, że do zniszczenia odzieży i obuwia rzeczywiście doszło na skutek wypadku. Wskazane jest więc wykazanie, jaki był przebieg wypadku. Dobrze jest również posiadać zdjęcia zniszczonej odzieży i obuwia tak, by ubezpieczyciel nie zakwestionował samego faktu, że do tych zniszczeń doszło.
Często pojawiają się w związku z tym liczne pytania: „Jak określić wysokość odszkodowania? Czy według cen zniszczonych rzeczy, czy według ich wartości z dnia wypadku, to znaczy z uwzględnieniem stopnia zużycia ?” .
Z doświadczenia prawników naszej Kancelarii w Poznaniu, prowadzących tego rodzaju sprawy, wynika, że często zdarza się, iż zarówno biegli sądowi, jak i sądy przyjmują, że wartość tej odzieży powinno się ustalać według ich cen, bez uwzględnienia stopnia zużycia.
Odszkodowanie powinno bowiem odpowiadać różnicy między wartością rzeczy w dniu wypadku, a wartością pozostałości, przy czym w związku z brakiem możliwości naprawy, czy sprzedaży tych pozostałości, należy uznać, że nie przedstawiają one żadnej wartości.
Jak wiadomo, nikt nie kupi zniszczonych rzeczy, ich naprawa również z reguły nie jest możliwa. Dlatego też odszkodowanie powinno być ustalone w oparciu o ceny rynkowe tych rzeczy.
W uzasadnieniu wyroku w jednej z naszych spraw Sąd wprost wskazał, że roszczenie powoda o odszkodowanie za zniszczoną odzież powinno zostać ustalone w oparciu o ceny rynkowe zniszczonych rzeczy bez stosowania amortyzacji z tytułu ich zużycia.
Nie ulega oczywiście wątpliwości, że kwestia ta jest dość kontrowersyjna, niemniej jednak warto żądać zapłaty odszkodowania w pełnej wysokości.