Home PagePorady prawneUraz biczowy kręgosłupa szyjnego w postępowaniu karnym

Uraz biczowy kręgosłupa szyjnego w postępowaniu karnym

Bartosz Kowalak- 2020-08-07
gkhaus / Pixabay

Nie da się ukryć, że uraz typu Whiplash, inaczej uraz smagnięcia biczem należy do najbardziej zawiłych uszkodzeń nie tylko ze względu na charakter medyczny, ale także ocenę prawną, zwłaszcza gdy idzie o postępowanie karne.

Dystorsja odcinka szyjnego kręgosłupa powoduje niekorzystne skutki dla zdrowia trwające ponad 7 dni. W sytuacji jego zaistnienia, z pozoru niegroźna kolizja, powinna się skończyć zakwalifikowaniem sprawy jako wypadek, a co za tym idzie sprawca zdarzenia odpowiada za przestępstwo.

Do niedawna wcale nie było to oczywiste, bo „mentalnie” łatwiej jest zakwalifikować czyn jako przestępstwo, gdy doszło do złamania kości, czy pęknięcia organów aniżeli, gdy uszkodzenie jest „nienamacalne.

Praktyka sądowa pokazuje, że karniści nie doceniają urazu biczowego.

Jako przykład należy wskazać wyrok Sądu Rejonowego w Wałbrzychu z dnia 06 listopada 2017 (II K 739/17). Sprawca nie tylko spowodował wypadek z urazem biczowym, ale dodatkowo zwiał z miejsca zdarzenia, a ściślej: kierując samochodem marki F. nieumyślne naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym w ten sposób, że nie zachowując należytej ostrożności i bezpiecznej odległości od jadącego samochodu uderzył przodem kierowanego przez siebie samochodu w poprzedzający pojazd m-ki P., w wyniku czego pokrzywdzony kierujący pojazdem P. doznał obrażeń w postaci urazu kręgosłupa szyjnego w mechanizmie smagnięcia biczem z dodatnim objawem szczytowym, wzmożonym napięciem mięśni przykręgosłupowych i ograniczeniem ruchomości zaś pokrzywdzona pasażerka tego pojazdu doznała obrażeń w postaci urazu kręgosłupa szyjnego w mechanizmie smagnięcia biczem z dodatnim objawem szczytowym, wzmożonym napięciem mięśni przykręgosłupowych i ograniczeniem ruchomości oraz stłuczenia kończyn dolnych z sińcami na podudziach, które to obrażenia naruszyły czynności narządów ciała pokrzywdzonych na czas dłuższy niż dni siedem, a następnie zbiegła z miejsca zdarzenia.

Sąd Rejonowy warunkowo umorzył postępowania na dwuletni okres próby i orzekł po 600 zł nawiązki na rzecz pokrzywdzonych. Sprawca warunkowo kary uniknął. Nawiązka wydaje się znikoma, ale pamiętajmy, że pokrzywdzeni mogą dochodzić zadośćuczynienia od ubezpieczyciela skazanego.

Zostaw swoją myśl na temat “Uraz biczowy kręgosłupa szyjnego w postępowaniu karnym”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *