Home PageBlogZadośćuczynienie za uraz szyi- uraz biczowy w świetle orzecznictwa Sądu Rejonowego w Krotoszynie i Sądu Okręgowego w Kaliszu

Zadośćuczynienie za uraz szyi- uraz biczowy w świetle orzecznictwa Sądu Rejonowego w Krotoszynie i Sądu Okręgowego w Kaliszu

Bartosz Kowalak- 27 kwietnia 2019 -
1 Komentarz

Jednym z najpopularniejszych urazów do jakich dochodzi w wyniku wypadków samochodowych są tak zwane urazy biczowe odcinka szyjnego kręgosłupa. Najczęściej w wyniku stłuczki, najechania w tył pojazdu szyja kierowcy ulega nagłemu, niespodziewanemu ruchowi w wyniku, którego dochodzi do mikrouszkodzeń tkanek miękkich, bez widocznych zmian urazowych.

Więcej na ten temat można poczytać na blogu poświęconym urazowi biczowemu : https://urazzbicza.wordpress.com/

Natomiast w dalszej części artykułu chciałbym omówić wyrok jaki zapadł przed Sądem Rejonowym w Krotoszynie, a który to wyrok został podtrzymany przez Sąd Okręgowy w Kaliszu.

Otóż w omawianej sprawie powódka w następstwie zdarzenia drogowego doznała urazu stłuczenia docinka szyjnego kręgosłupa bez ograniczenia sprawności i bez powikłań neurologicznych. Doznała również ogólnych potłuczeń otarć naskórka. Z powodu doznanego urazu powódka nosiła miękki kołnierz ortopedyczny. W okresie około 4 tygodni powódka doznała dolegliwości bólowych na poziomie 5-6 stopni w 10 stopniowej skali bólu. Następnie od września 2013 r. stopień bólu osłabł i wynosił 3-4 stopnie w tej samej skali. Obecnie natężenie bólu jest niewielkie. Nie ma trwałych skutków zdarzenia. Powódka nie wymaga dalszego leczenia. U powódki wystąpiły również krótkotrwałe reaktywne i przemijające zaburzenia adaptacyjne. Zaburzenia te polegały na kłopocie ze snem, wzmożonej płaczliwości, trudności z koncentracją , lęku przed jazdą samochodem. Objawy te utrzymywały się przez pierwszy miesiąc po wypadku potem słabły. Powódka wróciła do pełnej sprawności w zakresie funkcjonowania psychicznego.

Z powyższych ustaleń wynika, że mimo braku trwałości skutków i stopnia inwalidztwa powódka doznała szeregu poważnych i długotrwałych obrażeń. Musiała znosić ból fizyczny i cierpienia psychiczne, co musi znajdować swoja rekompensatę w przyznaniu jej odpowiedniego zadośćuczynienia. Zdrowie jest zbyt cennym dobrem aby jego naruszenie rekompensować symbolicznymi kwotami.

w tak ustalonym stanie faktycznym Sąd Rejonowy w Krotoszynie wyrokiem z dnia 31 marca 2015 r. zasądził od pozwanego (…) S.A. z siedzibą w S. na rzecz powódki D. S. kwotę 4300 zł z ustawowymi odsetkami od dnia 2 listopada 2013 r. i oddalił powództwo w pozostałym zakresie oraz rozdzielił stosunkowo koszty postępowania.

Jak wiec widać uraz biczowy, w stosunku do którego najczęściej ubezpieczyciel wydaje decyzje odmowną w sądzie jednak najczęściej łączy się z wydanym wyrokiem zasądzającym.

1 myśl na temat “Zadośćuczynienie za uraz szyi- uraz biczowy w świetle orzecznictwa Sądu Rejonowego w Krotoszynie i Sądu Okręgowego w Kaliszu”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oceń ten artykuł